TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
Şube dergimiz Proses'in 17. Sayısı yayında

Başlarken

 Merhaba!

20-21 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirdiğimiz TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Olağan Genel Kurulunun ardından 15. Dönem Yönetim Kurulu olarak görevi devraldık. Göreve başladığımız günden bu yana yürüttüğümüz çalışmaların özetini, yaklaşık 3 yıllık bir aradan sonra yeniden yayınlamaya karar verdiğimiz e-bültenimiz Proses ile bilgilerinize sunuyoruz.

6 Şubat 2023'te meydana gelen depremlerin yarattığı yıkımın etkileri sürerken, 13 Şubat 2024'te İliç’te yaşanan altın madeni felaketi ile sarsıldık. Sonuçlarını halen tam olarak ölçemediğimiz, ancak nedenlerini gayet iyi bildiğimiz bu olay, ranta dayalı uygulamalar karşısında insan yaşamının ve yaşam alanlarımızın kırılganlığını bir kez daha gözler önüne serdi. Mühendislik disiplinlerinde meslek etiği ve toplum yararının öncelenmediği, nitelikli bir kamusal denetimin yerleşmediği bir düzende benzer felaketlerin yeniden yaşanması ne yazık ki kaçınılmaz.

Çevresel tahribatı belirlemeye, kayıt altına almaya, karar vericileri uyararak ve toplumu bilinçlendirerek önlem alınmasını sağlamaya yönelik yürüttüğümüz mesleki çalışmaların, Anayasa’nın 56'ncı maddesinde belirtilen sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı açısından taşıdığı önemin bilincindeyiz. Bu anlayışla, önceki dönem yönetim kurulumuzca 6 Şubat depremleri akabinde Hatay ilinde yürütülen asbest incelemesinin İstanbul Tabip Odası Dr. Nusret Fişek Hizmet Ödülü’ne layık görülmesinden dolayı onurluyuz, çalışmalarımızı bu yönde devam ettirmekte kararlıyız.

Mesleğimiz, meslektaşlarımız, içinde yaşadığımız toplum ve ekosistem için etkinliklerimizi birlikte planlayarak hayata geçirmek üzere katılım ve katkılarınızı bekliyoruz.

Toplantı ve etkinliklerimizde görüşmek dileğiyle,

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI

  1. Dönem İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

 

 Not: e-bültenimiz Proses'in 17. Sayısına sayfanın sonunda bulunan dosya kısmından ulaşabilirsiniz.

03.05.2024 10:59
Okunma Sayısı: 109