TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
''ÇÖL TOZU'' UYARISI BASIN AÇIKLAMASI

ANTALYA-ISPARTA VE BURDUR’DA HAVA YOLUYLA TAŞINAN ÇÖL TOZUNUN GENEL ETKİSİ

 

25 Nisan 2024 tarihinde, Antalya, Isparta ve Burdur çevrelerinde yoğun bir şekilde gözlenen çöl tozu taşınımı, çeşitli sağlık, çevre ve ekonomik etkilere neden olabilir (Ek 1). Bu kapsamda, Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak kamuoyunu bilgilendirmek ve önlemlerin alınması gerekliliği konusunda uyarıda bulunuyoruz.

Çöl tozunun solunum yolu, kalp ve akciğer hastalıkları olan bireyler başta olmak üzere hassas ve alerjik tepki veren vatandaşlarımızda olumsuz etkiler gösterebilir. Ayrıca, görüş mesafesinde düşmeye sebep olabilir.

25 Nisan 2024 tarihinden itibaren çöl tozu etkisinin azalması beklenirken, yere çöken tozun tekrar havalanarak olumsuz etki yaratması muhtemeldir. Genellikle çöl tozu geçtikten en geç 2 gün içerisinde yağış ile birlikte atmosferden temizlenirken, bu sefer 30 Nisan 2024’e kadar bölgemizde yağış beklenmemektedir (Ek 2).

Bu süreçte çöl tozu taşınımının etkilerini en aza indirmek için vatandaşlarımızın aşağıdaki önlemleri alması önemlidir:

  1. Çocuklar ve kronik sağlık sorunları olan bireyler dış ortamda uzun süre vakit geçirmemelidir. Göz yanması gibi rahatsızlıkların yanı sıra mevcut hastalıkların tetiklenme riski bulunmaktadır.
  2. Görüş mesafesinin aniden azalabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
  3.      Karayolunda seyahat ederken çöken toz sebebiyle takip mesafeleri uzatılmalıdır.

Vatandaşlarımızın T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından işletilen hava kalitesi izleme istasyonları verilerini takip ederek gerekli önlemleri almalarını rica ederiz (https://sim.csb.gov.tr/Services/AirQuality).

Çevre Mühendisleri Odası olarak, çöl tozu taşınımının etkilerini azaltmak ve halkın sağlığını korumak için tüm ilgili kurum ve kuruluşların işbirliği içinde hareket etmesi gerektiğini vurgulamaktayız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi VI. Dönem Yönetim Kurulu

 

26.04.2024 15:09
Okunma Sayısı: 59
Fotoğraf Galerisi