TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
TOPRAK TEMALI RESEPSİYONUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK...

TOPRAK Temalı resepsiyonumuzu Gerçekleştirdik...
5. sini düzenlediğimiz ve her seferde bir çevre teması belirleyip duyarlılık yaratmaya çalıştığımız Çevre Resepsiyonumuzun bu yılki teması "Toprak" ve sloganı "Toprağına Sahip Çık"tı. Resepsiyonumuz; İl Milletvekilimizin, Seyhan belediye başkanının, TMMOB‘a bağlı odaların başkan ve yöneticilerinin, kurum ve sektör temsilcilerinin, kamuda ve özel sektörde çalışan meslektaşlarımızın, bölümde okuyan öğrenci komisyonu üyelerimizin ve misafirlerimizin katılımıyla gerçekleşmiştir. 
Başkanımız Sn. Kenan DOĞAN konuşmasında;
Toprak; tarih öncesi devirlerden günümüze kadar, insanoğlu ve yaşam için önemini hiç kaybetmemiş, birçok noktada yaşamın devamlılığında belirleyici olmuştur. İnsanlığın uygarlığının ve yaşamının gelişmesine katkı sunan ortak değerlerimizdendir. Uygarlık ve kültür tarihi çevre olgusu dışında düşünülemez. Çünkü birçok medeniyetin kaderi; ortak değerlerimiz toprak, su, hava ve ormanların tahribata uğramasıyla yön değiştirmiştir. Yani ortak değerlerimiz olan toprak, su, hava ve yeşil alanlarımız medeniyetlerin kaderini belirlemiştir.
...
Günümüzde toprağın erozyonla kaybedilmesi, toprağın çeşitli insan faaliyetleri sonucu kirletilmesi, tahrip edilmesi, özellikle ilimizde son yıllarda kentsel dönüşüm adı altında ve sözde moderniteyi simgeler nitelikte çarpık kentleşmeyle çok katlı binaların, verimli tarım arazilerine yapılması tahribatın boyutlarını görmemizi sağlamaktadır. Şehrin çevresi, en yüksek noktaları çok katlı beton yapılarla doldurulmaya başlanmıştır... Çok katlı binalarla etrafı adeta çepeçevre kuşatılmış bir kentin hava sirkülasyonun engelleneceği unutulmamalıdır..." dedi. 

23.10.2016 00:00
Okunma Sayısı: 175
Fotoğraf Galerisi