TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB`DEN LİBYA`DA ÇALIŞAN MESLEKTAŞLARIMIZLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

TMMOB, Libya`da yaşanan olaylar sonrası bu ülkede çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının durumları ve hakları için bir takip masası oluşturdu. Oluşturulan Takip Masası ile gerekli hukuki destek meslektaşlarımıza sağlancaktır.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, konuya ilişkin olarak 22 Şubat 2011 tarihinde bir basın açıklaması yaptı. TMMOB`nin yaptığı basın açıklaması aşağıda yer almaktadır.

Saygılarımızla,

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
Ankara Şubesi

 

 LİBYA‘DA ÇALIŞAN MESLEKTAŞLARIMIZ İÇİN TAKİP MASASI OLUŞTURDUK MESLEKTAŞLARIMIZ VE YAKINLARI BİZE BAŞVURABİLİRLER

Libya‘da Kaddafi rejimine karşı çıkan ayaklanmalarda çok sayıda yurttaşımızın hayatının tehlike altında bulunduğunu endişe ile izlemekteyiz.

Başbakan tüm konuşmalarında, "Türkiye‘nin dünyanın sayılı ekonomilerinden olduğunu" belirtirken, aralarında bine yakın mimar, mühendis ve şehir plancısının da olduğu 25 binin üzerinde yurttaşımız ekmek, aş için Libya‘da çalışmak zorunda bırakılmışlardır.

Türkiye‘de uygulanan yanlış ekonomik politikalar, yeterli istihdamının yaratılmaması nedeniyle yurtdışında çalışmak zorunda kalan insanlarımızın hiçbir güvencesinin olmadığı bu olaylarla görülmüştür. Libya‘da kaç kişinin, hangi şehirde, hangi firmada çalıştığı resmi kayıtlarla tutulmamakta, Hükümet tarafından bilinmemektedir. Kaddafi‘den "İnsan Hakları Ödülü" alan Başbakan, vatandaşlarını hangi ülkeye, hangi çalışma koşullarına gönderdiğini bilmek zorundadır.

Hükümet, Libya‘da bulunan vatandaşlarımızın bir an önce ülkeden tahliye edilmesini ve Türkiye‘ye getirilmesini sağlamalıdır. Libya‘dan getirilecek çalışanların kazanılmış hakları da Devlet tarafından güvence altına alınmalıdır.

TMMOB bünyesinde Libya‘da çalışan meslektaşlarımız için bir Takip Masası oluşturulmuştur.

Bu olaydan mağdur olan meslektaşlarımızın haklarının takipçisi olunacak ve gerekli hukuki destek verilecektir.

Libya‘da bulunan meslektaşlarımızın yakınlarına sesleniyoruz:

"Konuyla ilgili her türlü sorununuz için bizimle irtibata geçiniz."

Mehmet Soğancı

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

 

24.02.2011 00:00
Okunma Sayısı: 775