TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
TABSMOTATKDS SÖYLEŞİSİ

TABS     : TEHLİKELİ ATIK BEYAN SİSTEMİ

MOTAT  : MOBİL TEHLİKELİ ATIK TAKİP SİSTEMİ

KDS       : KÜTLE DENGE SİSTEMİ

  

 

Atıkların üretimi, taşınması ve geri kazanım/bertaraf tesislerine gönderilmesi aşamalarında etkin bir izleme yönteminin hayata geçirilebilmesi amacıyla atık verilerinin online toplanması ve değerlendirmesi çalışmaları son dönemde hız kazanmış ve bu doğrultuda Tehlikeli Atık Beyan Sistemi (TABS), Mobil Atık Taşıma Sistemi (MOTAT) ve Kütle Denge Sistemi uygulamaları aşamalı olarak hayata geçirilmeye başlanmıştır. Bu 3 sistemin birbirleriyle doğrudan ilişkilendirilmesi ile atığın etkin bir şekilde izlenmesi amaçlanmaktadır.

  

Yeni sisteme göre atık üreticileri, tehlikeli atıklarını geri kazanım / bertaraf tesislerine göndermeleri sırasında internet üzerinden kendi kullanıcı adları ve şifreleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bilgi Sistemine giriş yapacak ve atıklarını gönderecekleri lisanslı tesisleri ve lisanslı taşıyıcıları belirterek Bakanlık tarafından takip edilmelerine olanak sağlayacaklardır. Atık taşıma araçlarına takılacak olan GPS‘ler ile Bakanlık araçları takip edebilecek ve anlık kontrol sağlayabilecektir.

  

  

Atık yönetiminde kullanılan online işlemlerden; TABS  - MOTAT  - KDS konularını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Veri Değerlendirme Şube Müdürü Arzu NURAY‘DAN dinleyeceğiz.

 

Değerli katılımlarınızı bekler, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 

TARİH               : 27 MART 2014

KONUŞMACILAR : ARZU NURAY / ŞUBE MÜDÜRÜ

                           ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI VERİ DEĞERLENDİRME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

SAAT                 : 19:00

YER                    : İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI RÜŞTÜ ÖZAL TOPLANTI SALONU NECATİBEY CD. NO:57 KIZILAY ANKARA

 

NOT:     Seminere katılacakların cmoankara@cmo.org.tr adresine mail atarak veya (0312) 419 80 76       numaralı telefonu arayarak bildirmeleri rica olunur.

 

 

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI

8.DÖNEM ANKARA ŞUBE YÖNETİM KURULU


E-mail: cmoankara@cmo.org.tr

Web   : www.cmo.org.tr

 

 

13.03.2014 00:00
Okunma Sayısı: 425
Fotoğraf Galerisi