TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
Kitap Tanıtımı: Bir İstanbul Efsanesi, Ekokurgu Türünde Yerli Roman
Bir İstanbul Efsanesi 2022 yılının Haziran ayında Antares Yayınları tarafından yayınlanan, Ayşegül Yalvaç‘ın kaleme aldığı ve Serdar Yıldız‘ın editörlüğünü yaptığı Türkçe ve İstanbul`da geçen bir ekokurgu romanı.
Romanda geçen hayal ürünü türler olan periyan isimli yaratıklar ekokurgu türüne fanstatik kurgusal bir boyut kazandırdığı için roman spekülatif kurgu şemsiyesi altında da anılmakta. Kitabın arka kapak yazısında dikkat çeken Saygın Ersin‘den okurlara maceraya katılın çağrısı da kitabın böyle bir yönü olmasından kaynaklı.

Yayın Tarihi: 10.06.2022
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 158
Cilt Tipi: Karton Kapak
Boyut: 13.5 x 21 cm
Özet:
Bir İstanbul Efsanesi maceraları bir göç hikayesi. Periyanlar bu göç hikayesine liderlik etmekte.
Periyanlar, Marmara denizine özgü hayal ürünü dolaşık canlı türleri. Özel anatomileri sayesinde denizdeki kirleticileri yosun kaplı bünyelerine katma niteliğine sahipler.  Bu türler aynı zamanda nesli tükenmekte olan balıkları korumaktalar. Periyanların kurgudaki işlevleri ekokurguyu amacına ulaştırmak, insan olmayan doğayı hikaye merkezine almak ve okura doğa ile empati yapması için bir araç olmak.
İklim değişikliğinin seneler sonrasında getireceği sorunların bir kısmı romanın geçtiği zamana taşınarak özellikle bilimkurgu türünün ekokurgu türü önüne geçmesine engel olunuyor. Bunu yaparken de denizde meydana gelebilecek farklı çevresel sorunlar araç olarak kullanılıyor. Örneğin Marmara Denizi ekosistemine yeni bir türün katılması, ardından gelen tanker patlaması.
İklim şüphecilerine ithafen masalsı bir anlatımın kullanılmasının yanı sıra, genel okur kitlesine ekokurgu, iklim kurgu vb. Edebiyat türlerini tanıtmak adına olay örgüsü bir maceralar silsilesi şeklinde devam etmekte.
08.11.2022 00:00
Okunma Sayısı: 196