TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
KAMULAŞTIRMA DAVALARINDA BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMİ

 

Eğitim Adı

KAMULAŞTIRMA DAVALARINDA BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMİ

Eğitimin Verileceği Tarih

12-13 Kasım 2016

Saat

09:00 - 17:00

Eğitim Verileceği Yer

  TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Samsun Şubesi                                  Zafer Mh. İstiklal Cd. Tezel Apt. No:107 Kat:3 Daire:8 İlkadım/SAMSUN

Eğitmen Bilgileri

Yrd. Doç. Dr. Aziz ŞİŞMAN

Av. Melike ÖZMAN

Eğitimin İçeriği

  

·       TMMOB ve Oda Mevzuatı ve Bilirkişilik İlkeleri

·       Hukuksal Çerçeve

·       Taşınmaz Değerlemesi ve Esasları

·       Çevre Mevzuatı

·       Bilirkişilik Raporlarının Hazırlanması

·       Kamulaştırmanın Sosyal ve Ekonomik Etkileri

·       Sınav

Eğitimin Kapsamı

Kamulaştırma Davalarında Bilirkişi Olarak Görev Yapacakların Nitelikleri ve Çalışma Esaslarına İlişkin Yönetmelik" 24.11.2006 tarih ve 26356 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

İlgili Yönetmelik gereği hazırlanan "TMMOB Kamulaştırma Davalarında Bilirkişi Olarak Görev Yapacak Mühendis, Mimar Şehir Plancılarının Nitelikleri, Belgelendirilmesi ve Çalışma Koşullarına İlişkin Usul ve Esaslar" da TMMOB Yönetim Kurulu‘nun 10 Şubat 2007 tarih ve 239 kararı ile yürürlüğe girmiştir.

Kamulaştırma Davalarında Bilirkişi Olarak Görev Yapacakların Nitelikleri ve Çalışma Esaslarına İlişkin Yönetmelik ve TMMOB Kamulaştırma Davalarında Bilirkişi Olarak Görev Yapacak Mühendis, Mimar Şehir Plancılarının Nitelikleri, Belgelendirilmesi ve Çalışma Koşullarına İlişkin Usul ve Esasları gereği Odamız, 2015 yılı bilirkişi listelerini, sadece belge verdiği meslek mensuplarından oluşturmak zorundadır.

İlgili mevzuat çerçevesinde bilirkişilik yetki belgesi verilmesi sürecine ilişkin olarak zorunlu eğitim ve belgelendirme çalışmaları Odamızca devam etmektedir.

Bilirkişi Eğitimi Neden Önemlidir

Artan çevre problemleri ve Avrupa Birliği Mevzuatı‘na uyum çalışmaları, konusu çevre ve doğal yaşama müdahale olan birçok konunun yargıya taşınmasını sağlamıştır. Bu sürecin artarak devam edeceği öngörülmektedir. Elbette, davaları karara bağlayan hakimler, doğru karara ulaşabilmek için zaman zaman bir uzman yardımına ihtiyaç duyarlar. Bilirkişiler, adaletin doğru bir şekilde tecelli etmesini sağlamak için çalışan insanlara, ihtisas alanlarında edindikleri bilgi ve tecrübeleri, gözlemlerini, araştırmalarını, değerlendirmelerini ve söyleşilerini bir rapor halinde sunan kimselerdir. Odamızdan Bilirkişi Eğitimi alarak bir bilirkişi olabilir ve aşağıda saydığımız avantajları elde edebilirsiniz.

-          Bilirkişilik yaparak mevcut mesleğiniz (Çevre Mühendisliği) ile ilgili güncel mevzuattan sürekli haberdar olabilirsiniz.

-          Bilirkişilik yaparak kazancınızı arttırabilirsiniz.

-          Diğer meslek dallarından kimselerle tanışarak, kolektif çalışma yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.

-          Bilirkişilik yaptığınız konu ile ilgili araştırmalarınız ve tanıştığınız insanlar ile birlikte kariyerinize yeni katkılar sağlayabilirsiniz. 

Katılımcı Sayısı

20 Kişi

Ücret

ÇMO Üyeleri (Aidat Borcu Bulunmayan) : 280 TL

Hesap No: İş Bankası Samsun Merkez Şubesi

Şube Kodu:7300

Hesap No: 1931377

IBAN : TR480006400000173001931377

NOT :  Eğitime katılım sağlayacakların 9 Kasım 2016 tarihine kadar ön kayıt yaptırmaları ve  eğitim bedelinin %30‘unu yukarıda belirtilen hesap numarasına yatırmaları gerekmektedir.  Ön kayıt ücretini yatıracakların, şubemizi arayarak kontenjan bilgisi aldıktan sonra ücretlerini yatırmaları rica olunur. Katılımın, katılımcı tarafından iptal edilmesi durumunda ödenen ön kayıt  bedeli  iade edilmeyecektir. Eğitimin şubemiz tarafından iptal edilmesi durumunda katılımcıya ücret iadesi yapılacaktır.                      

Eğitim Ücretine Dahil olanlar:

·  Ders Notları

·  İkramlar

·  Başarı Sertifikası

Kayıt Bilgileri

Kayıtlarınızı cmosamsun@cmo.org.tr adresine adınızı, soyadınızı, iletişim bilgilerinizi, oda sicil numaranızı ve eğitimin adını belirterek veya 0530 565 21 94 nolu telefonu arayarak yapabilirsiniz. NOT: Eğitim, yılda bir kez gerçekleştirilmektedir. Bilirkişilik yapacak kişilerin en az 3 yıldır Odaya kayıtlı bulunmaları gerekmektedir. 

14.10.2016 00:00
Okunma Sayısı: 66