TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ ÇEVRE BOYUTU ÖN DEĞERLENDİRME RAPORUMUZ YAYINDA…

KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ ÇEVRE BOYUTU ÖN DEĞERLENDİRME RAPORUMUZ YAYINDA…

Merkez üssü Kahramanmaraş-Pazarcık olan ve Gaziantep, Hatay, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa başta olmak üzere çevre illerde yoğun şekilde hissedilen 7,4 şiddetindeki deprem ile sonrasında devam eden artçı depremler bölgede büyük yıkıma yol açtı. Bir doğa olayı olan depremin insan eliyle felakete dönüşmesi, yitirilen hayatlar ve kayıplar DEPREM gerçeğini bir kez daha çok acı biçimde yüzümüze vurdu.

Depremin 10 ilde 13,5 milyon vatandaşımızı etkilediği açıklandı. Deprem öncesinde afet yönetim planları kapsamında gerekli önlemlerin alınmaması yıkımı arttırırken, İlgili ve yetkili kurumlar tarafından bölgeye zamanında gidil(e)memesi, arama-kurtarma faaliyetlerindeki koordinasyonsuzluk, önce insan gücü sonrasında da ekipman yetersizliği gibi nedenlere binlerce yurttaşımızı kaybettik. 24 Şubat tarihli AFAD Bülteninde depremde can kaybı sayısının 44.218’e yükseldiği duyuruldu.

Gerek yaygınlığı gerekse sonuçları itibariyle son yıllarda yaşanan en büyük felaketlerden biri olan depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına sabır, yaralılara şifa ve tüm ülkemize baş sağlığı diliyoruz. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak kayıplarımızın acısını paylaşıyor, depremi yaşadığımız ilk andan itibaren TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu olarak TMMOB’a bağlı Odalarımız ile birlikte teknik ihtiyaçlar ve yardım desteği ile yaraları sarmak için çalışıyoruz.

Diğer taraftan Şubemiz tarafından hazırlanan “Kahramanmaraş Depremleri Çevre Boyutu Ön Değerlendirme Raporu” kapsamında; deprem bölgesinde çalışmalara destek veren ve saha incelemelerinde bulunan meslektaşlarımız ve TMMOB üyelerinin gözlemleri ile birlikte ilgili kurumlar tarafından paylaşılan resmi veriler ışığında genel durum tespitinde bulunularak, çevresel altyapı ve çevre yönetimi hizmetleri ile çevre sağlığı konusunda görüş ve önerilerimiz paylaşılmıştır. Şubemiz ve Afet Çalışma Grubumuz tarafından bölgeden gelen bilgiler doğrultusunda rapor ve değerlendirme çalışmalarına devam edilmektedir.

Şubemiz tarafından hazırlanan “Kahramanmaraş Depremleri Çevre Boyutu Ön Değerlendirme Raporu” ve basın metni ekte yer almaktadır.

Bilgilerinize sunarız.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi

27.02.2023 14:47
Okunma Sayısı: 202