TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
HÜLYA YOLCUBAL`IN KATİLİ RANTÇI ZİHNİYETTİR!

 

TMMOB Peyzaj Mimarları odası Muğla İl Temsilcisi Hülya YOLCUBAL dün gece Muğla`nın Bodrum İlçesinde gece evinin yakınında silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir.

Peyzaj Mimarları Odası‘nın Muğla İl Temsilcisi Sayın Hülya Yolcubal,  MUĞLA`nın Köyceğiz ilçesine bağlı Beyobası beldesindeki Yuvarlakçay Irmağı`na kurulması planlanan hidroelektrik santraline tepki göstermek amacıyla çevre nöbeti tutan köylülere destek sağlayan Bodrum`daki Mavi Yol Girişimi üyesidir. Mavi Yol Girişimi Bodrum`daki AKP yağmalarına karşı mücadele vermektedir. Dalışa bile izin verilmeyen koylar , ‘turizm alanı` olduğu kararı alınarak tahsise açılmış, bununla birlikte hazine ve orman arazilerinin satışı yapılarak imara açılması ile yeni bir yağma yöntemi geliştirilmiştir. Koylar, orman alanları ve tarım arazileri ranta teslim edilmiştir.
<span class="fullpost">
Mavi Yol Girişimi Bodrum‘un bakir koylarındaki otel yapılaşmalarına karşı mücadelelerini sürdürmektedir. Bodrum İrmene Köyü çevresine 1439 dönüm alana kurulacak olan Golf sahasında yeni bir 5 yıldızlı otel ve 400 konut yapılmasına karşı Mavi Yol Girişimi projeye, bölgenin tarım arazilerinin rezerv alanı olması; Yarımadanın altyapı ve su kaynakları halihazırda yetersizken, bu proje ile golf arazilerinin sulanması nedeniyle oluşacak yükün taşınamayacağı; çünkü, sadece Golf sahasında 12 bin kişinin kullanacağı suyun harcanacağı, tarımın 6 katı kimyasal gübre kullanılacağı ve bunun sonucunda yeraltı sularının kirletileceği gerekçeleriyle karşı çıkmıştır.

Çevre örgütlerinin eylemlerinden ve etkinliklerinden rahatsız olanlar AKP ve AKP‘nin temsil ettiği sermaye sınıfıdır. Sermayenin lobi faaliyetleri sonucu kamusal alanların halk yararı yerine bir avuç zorbanın eline geçirilmek istenmesine karşı mücadele eden Hülya Yolcubal gibi, Karadeniz‘de deniz dolgusuyla yol inşaatına karşı çıkan, otoyolun Rize-Artvin kıyılarını yok etmesine karşı ‘hukuk savaşı‘ veren avukat Cihan Eren de bu mücadeleyi canıyla ödemiştir.

 Bu cinayetler, "sermaye sınıfının çevre talanı"na karşı mücadelemizi engelleyemeyecektir. 

Meslek onuruna bağlı kaldığı ve ilkelerinden ödün vermediği için katledilen  Hülya YOLCUBAL`ın  yakınlarına, Peyzaj Mimarlarına ve TMMOB camiasına başsağlığı dileriz.

Saygılarımızla,

 TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI

ANKARA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

 

20.06.2011 00:00
Okunma Sayısı: 1428