TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ARAKLI-TRABZON SEL FELAKETİ
Trabzon Bolge Temsilciliği Şube 19.06.2019 (Son Güncelleme: 19.06.2019 17:08:33)

 

 

Basın ve kamuoyuna;

Bildiğiniz gibi son birkaç gündür ilimiz başta olmak üzere ülkemizin birçok ili şiddetli yağmurlara maruz kalmaktadır. Şehrimizde aşırı yağmurların tetiklediği heyelanla birlikte oluşan sel felaketinde yaşamını yitiren canlarımıza Allah`tan Rahmet yakınlarına başsağlığı dilerken kayıp vatandaşlarımızın da bir an önce sağ salim bulunmasını temenni ederiz.

Son yıllarda oldukça fazla telaffuz ettiğimiz küresel iklim değişikliği maalesef bu tarz olaylarla can yakıcı etkisini göstermektedir. Artık bu konuları hem vatandaş hem de devlet bazında ciddiye alarak gerekli önlemleri almamız gerekmektedir.

Sürmene, Beşikdüzü ve son olarak da Araklı`da yaşanan sel felaketleri incelendiğinde sorunların kaynakları benzer olduğu apaçık görülmektedir. Bölgemizde dere yataklarının daraltılması, imara açılması ya da kaçak olarak imarlaştırılması, aynı zamanda dere yataklarına hafriyat atıklarının dökülmesi ve planlı gibi gözüken plansız kamu ve özel sektör yatırımları başlıca sel felaketinin nedenlerindendir.

İlimizde yapılan menfezler, köprü geçişleri ve altyapı tesislerinin bakım onarımlarının düzenli yapılmadığı aşikârdır. Bu sebeple zaman içerisinde oluşan deformasyonlar ve su ile birlikte gelen rusubatlar suyun akışına engel oluşturarak taşkın riskini artırmaktadır.

2011 yılında Afet İşleri Genel Müdürlüğü, 1950-2010 yılları arasındaki oluşan heyelan afetlerinin en fazla yaşandığı şehir Trabzon olduğunu açıklamıştır. Trabzon ili özelinde yapılan kamu ve özel sektör yatırımlarında bu bilgi ne kadar dikkate alındığı tartışılmalıdır.

Afet yönetimi kriz yönetimi değildir. Bu durumlarda can ve mal kaybının yaşanmaması adına afet yönetiminin çalıştırılması ve herkesin üzerine düşen görevi yapması elzemdir.

Tekrardan yaşamını yitirenlere Allah`tan rahmet diler, kayıplar için biran önce sevindirici haberlerin gelmesini umut ediyor böyle vahim durumları tekrar yaşamamayı temenni ederiz.

 

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI

TRABZON BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ


 

Okunma Sayısı: 144
Fotoğraf Galerisi