TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
İSTANBUL ÇEVRE DURUM RAPORU

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan İstanbul Çevre Durum Raporu kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Istanbul Şube 05.06.2017 (Son Güncelleme: 20.02.2018 00:59:16)

İstanbul şehri bugün Hava Kirliliği, Toprak Kirliliği, Su Kirliliği, Ses Kirliliği ve Işık Kirliliği gibi temel kirlilik başlıklarının tamamını içeren kirlilik problemleriyle muhatap olmaktadır. Yönetimden kaynaklanan eksiklikler ve hatalar, doğanın tüm unsurlarıyla anayasal güvence altında olmaması, ekoloji konusundaki eğitim yetersizliği ve bilgisizlik, mevcut ekonomik istemin doğa yanlısı bir tavır almaması İstanbul`u bugünkü ‘yaşanmaz` haline kavuşturmuştur.

"İstanbul" ve "Ekolojik Yıkım"ı aynı cümle içinde kullandığımızda öncelikle akla gelen; mega projeler, inşaat çalışmaları, taş ocakları, su kirliliği ve yetersizliği, yeşil alan azlığı olacaktır. Önceki yıllarda yapmış olduğumuz çalışmalarda sık sık mega projelerin yarattığı etkiden, İstanbul`un su havzalarının durumundan, orman tahribatından ve hava kirliliğinden bahsetmiştik.

Bu yılki çalışmamızı ise İstanbul`da yaşayan ya da İstanbul`a bir şekilde yolu düşen herkesin ilk fark ettiği İstanbul sorununa dikkat çekmek üzere şekillendireceğiz: İnşaat, Yapılaşma ve Ekolojik Yıkım. Görünen bu sorunu irdelediğimizde yine karşımıza; nüfus, göç gibi sosyal etkiler, trafik, hava kirliliği, altyapı problemleri ve su sorunu, tarım arazileri ve ormanlık alan kaybı gibi ekolojik problemler çıkıyor.

Ekolojik, doğadan yana bir başka yolun mümkün olduğunu düşünen bizler bilimsel bilgimizi halkın ve doğanın yararına kullanmaya, İstanbul`u savunmaya, kentimizin sorunlarını ortaya döküp çözümler konusunda fikir üretmeye devam edeceğiz. 

 

İçindekiler

Giriş 2

Kente Dair 3

İnşaat, Yapılaşma ve Ekoloji 4

Afet Anında İstanbul  6

Ulaşım Politikaları ve Ekoloji 9

Gürültünün İnsan Sağlığına Etkisi  12

Nüfus Göç ve Ekoloji 13

Sonsöz 16

Basın Açıklaması 17 

Okunma Sayısı: 466
Fotoğraf Galerisi