TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
BÜYÜK ENDÜSTRİYEL KAZALARA DAİR YÖNETMELİK – SEVESO DİREKTİFİ
Kocaeli Şube 05.08.2015 (Son Güncelleme: 06.08.2015 10:42:02)

 BÜYÜK ENDÜSTRİYEL KAZALARA DAİR YÖNETMELİK – SEVESO DİREKTİFİ

Ülkemizde tehlikeli kimyasalları kullanan, üreten veya depolayan tesislerde yaşanabilecek olası kazalara, felaketlere dair önlenmeler alınması, riskin yönetilebilmesi ve kaza sonrası afetin yönetilebilmesi, kurumlar arası görev dağılımlarının netleştirilmesi adına "Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik" yürürlüktedir. Söz konusu yönetmelik Avrupa Birliği`nde kısaca SEVESO Direktifi olarak anılmaktadır.

10 Temmuz 1976`da İtalya`nın Milano kentinden 20 km uzaklıkta olan Seveso kasabasında bulunan bir tesiste yaşanan kazanın ardından, havaya salınan kimyasal maddeler nedeniyle birçok insan ve canlı yaşamını yitirmiş ve hastalanmıştır. Bu kimyasal kazanın ardından 24 Haziran 1982 yılında büyük endüstriyel kazalara dair ilk Direktifi yayımlamış, 1996 yılında da bu yönetmeliği geliştirerek revize etmiş ve en son 2012 yılının Temmuz ayında  yeni revizyonu gerçekleştirerek Seveso III Direktifi`ni yayımlamıştır. Ülkemizde ise bu konuya dair düzenleme 18.08.2010 yılında yönetmelik olarak yayımlanmıştır.

Ülkemizde Seveso yönetmeliği  2010 yılında yayımlanmış, 2 yıl sonra yürürlüğe gireceği planmış , fakat daha sonra ertelenmiş ve 30.12.2013 yılında tekrar yayımlanarak uygulanması gereken maddeler  2016, 2017 yıllarına ertelenmiştir. Yine ertelenen maddeler arasında;

 -Tesislerin tehlike risklerini azaltmaları koşulu 2017 yılına,

-AFAD`ın olası kazalara dair ne gibi önlemler alacağını, neler yapması gerektiğini, güvenlik önlemlerini içeren "harici acil durum planı" hazırlama şartı 2017 yılına,

              -Tesislerin depoladıkları kimyasal ve tehlikeleri maddelere dair yapacakları bildirimler haricinde tüm yönetmelik maddeleri (tesislerin hazırlaması gereken dahili acil durum planları, günvelik rapoları ve bunların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylanmaları vb) 2016 yılına ertelenmiştir.

            Ülkemizde tesisler, depoladıkları kimyasal ve tehlikeli maddeleri  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın kurduğu internet sitesi üzerinden "beyan" etmekte, sistem de otomatikman tesisi farklı yükümlülükleri olan "üst seviye", "alt seviye" veya "kapsam dışı" olarak nitelendirmektedir. Şirket sahiplerinin bildirecekleri miktar üzerinden Bakanlık bildirimi kabul etmektedir. Bu durum tesislerin yükümlülüklerden kaçmak adına düşük beyanlar yapabilme imkanı yaratmaktadır.

                Yaşanabilecek Kimyasal veya Endüstriyel kazalara ilişkin raporların beyan usulü yapılması yerine, Havaya Suya Toprağa etkisi daha önceden fiziki ve teknik  araştırması yapılmalı raporlanmalı ve olası bir kaza anında sağlıklı, hızlı, çözüm odaklı, koordineli bir afet yönetimi olması için  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı`nın ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı`nın (AFAD) çalışması kolaylaştırılmalıdır.

Kocaeli, Trakya Bölgesi, İstanbul, İzmir ve kimyasal, tehlikeli madde depolayan tesislerin olduğu tüm kentler tehlike altındadır. SEVESO yönetmeliği, bu perspektifle ele alınmalı ve ertelemeler kaldırılarak acilen çalışmalar başlatılmalıdır.

          Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesin de yaşanan kazanın asıl nedeni  Çevre Bakanlığını, Şehircilik Bakanlığına sıkıştırılıp itibarsızlaştırılmasının; uygulamaların ‘`mış`` gibi yaptırılmasının, senelerdir ötelenmiş geç kalınmış  bir önleme çalışmasının sonucudur,beyan usulüne dayandırılmış takip ve denetimsizliğin sonucudur.

 

Böyle kazaların bir daha olmaması dileğiyle,

 

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI KOCAELİ ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

05/08/2015

 

           

 

 

Bağlantılar: 
http://www.kocaeligazetesi.com.tr/cevre-muhendisleri-odasi-acilen-gerekli-onlemler-alinmali-642848h.htm
 

Okunma Sayısı: 449