TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ÇEVRE GÖREVLİSİ EĞİTİMİ
Kocaeli Şube 18.05.2015 (Son Güncelleme: 20.05.2015 11:31:59)

Çevre Görevliliği

10 Ocak 2009 da Çevre Denetim Yönetmeliği yürürlüğe girdi, Ekim 2009 da yönetmelikte değişiklik yapıldı. Yönetmeliğin son haline göre Çevre Mühendislerinin Çevre görevlisi sertifikası alma mecburiyeti getirildi ve akabinde diğer meslek guruplarına da aynı hak tanındı.

2009 yılı itibari ile mesleğimizi   hem başka meslek grubu ile paylaşmak hem de 4 yıl okuyup mühendisliğimizin birkaç saat slayt seyrederek ( slaytı görmek için çaba sarf etmek gerek, ) önümüze sunulan sınavdan geçer notu alarak rüştünü ispatlamak zorunda bırakıldık. Bu süreç ilkönce yönetmeliğe dava açılarak başladı sonra Prof. Dr. Veysel Eroğlu` dan defalarca kez randevu talebinde bulunulması, mektuplar yazılması ile devam etti. Enteresandır ki İTÜ Çevre Mühendisleri kurucularından Bakan Eroğlu ne randevuları kabul etti ne mektuplara cevap verdi.

Kasım – Aralık 2009 da açılan iki kurs için itiraz da bulunuldu. Konu yargı ya taşındı. Bura da ufakça bir çizgi vardı görünür özel sektör çevreye yatırım yapmak istemiyordu ve baskı uyguluyordu. Bir mühendis daha almak yerine çalıştırdığı mühendisine sertifika aldırıp tüm işleri ona yaptırmak oldu.

Yönetmeliklerin AB uyum süreci içerisinde (bir türlü uyamadık)defalarca kez değişmesi Çevre Denetçisi olarak eğitim alan çevre mühendislerinin hem kamu hem özel sektörde olmayışını onca ısrara rağmen birkaç yıldızlı otellerde açılan (tatil sezonu açılmadan) eğitimlerin meslektaşları okudukları bölüme, aldıkları diplomaları hiçe sayılarak aylarca kurs açılsın diye bekleyip işsiz kaldıkları maddi manevi zarar olan bu eğitimler acilen durdurulmalı…

İlle de eğitimse de, eğitimin içeriği Çevre Mühendisinin çevre görevlisi olması değil, mevzuatlara adapte olabilmesi adına yapılmalıdır.

Bizler meslektaşlar aldıkları eğitimleri odalarımızın şube temsilciliklerinde, tatil atmosferinde değil eğitim salonlarında bir film seyreder gibi değil interaktif bir şeklide üniversitelerimizle ortak vermeye adayız!

ÇEVRE GÖREVLİSİ DEĞİL, ÇEVRE MÜHENDİSİYİZ!!!

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI KOCAELİ ŞUBESİ YÖNETİM KURULU 

 

Okunma Sayısı: 525