TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
GENEL ÜYE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

ÇMO Kocaeli Şubesi 20 Mayıs 2014 tarihinde üyelerinin yoğun katılımıyla mimarlar odası tarihi binada yaptığı “GENEL ÜYE TOPLANTISI” nı gerçekleştirdi. Yaklaşık 2.5 saat süren toplantıya Oda Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu, II.Başkan Mert Güvenç ve Oda Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Çıtır katılım gösterdi.

Kocaeli Şube 22.05.2014 (Son Güncelleme: 22.05.2014 14:08:13)

Toplantı Kocaeli Şube Başkanı ve Şube Kurucu Heyet Üyesi Zeynep Soyer‘ in açılış konuşması ve yeni dönem şube yönetim kurulu adaylarının kendilerini tanıtmasının ardından son dönem çalışmalarını anlatan slaytın sunumu ile başladı.

 

Kocaeli Şubesi olarak teknik ve mevzuat, kalite, LPG, Bakanlıkça yetki alınan Gürültü ve Biyosidal ürün konularında eğitimler, ücretsiz mesleki seminerler, iş güvenliği konusunda panel-forum gerçekleştirildiği, kurum ziyaretleri ile Kocaeli‘ deki çevresel sorunlara olan görüşlerini aktardıklarını ve çevresel sorunlarla ilişkin Dilovası ve Sapanca Gölü ile ilgili kurulan platformlara katılım gösterildiği ve basın açıklamaları ile kamu yararı gözeterek çalışmalarını yürüttüklerini belirttiler. Yerel ve ulusal basın yoluyla yaşanan çevresel sorunlara karşı yürütülen çalışmalar anlatıldı.

 

Kocaeli Temsilciliğinin Şube olma yolunda değerli üyelerinin, öğrenci komisyonundaki arkadaşların desteği ile yönetim kurulunun kat ettiği yollardan bahsetti. Kocaeli Şube yönetim kurulu adayları ve Kurucu Heyet üyeleri Kocaeli kentinin çevre kıyımlarının ortasında bir kent olduğu, mesleki çalışma alanına yapılan talanları ve buna karşı oluşacak birlik gücünün safların çevre mühendisleri odası altında birleşeceği vurgulandı. ÇMO Kocaeli Şube 2014-2016 dönemi çalışmalarında hedeflerinin mesleki eğitim seminerlerini çoğaltmak, teknik eğitimlere yer vermek ve özellikle öğrenci arkadaşlar için ücretsiz mesleki seminerler açmak olduğunu söyledi. Şube yönetim kurulu adayları kentin her alanında çevre ile ilgili stk‘ ların yaptığı çalışmalara teknik destek sağlamaya, kurum ziyaretleri ile görüşlerinin aktarmaya devam edeceklerini söylediler.

 

Ardından söz alan Oda Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu odada yürütülen çalışmalar, Çevre Görevlisi yönetmeliği, taslak olan yönetmelikler ile ilgili Bakanlıkla yapılan görüşmeler ve meslektaşların desteği ile gösterilen çabaları anlattı. Sektörde ve mevzuattaki sorunlar, çözüm önerileri, sanayinin kalbi Kocaeli‘ deki çevre sorunlarına değindi. Son iki dönemdir yönetimde görev alan ve hala devam eden Kocaeli Şube yönetim kurulu üyelerini çalışmalarından ve merkeze olan desteklerinden ötürü tebrik ve teşekkür etti.

 

Oda Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yayımlanan yönetmelik üzerine konuşarak meslektaşlarımız için sınav şartı kalkmış olup, mevzuat eğitimine tabi tutulacağını bu eğitimlerin verileceği yerin ise çevre mühendisleri odası olması gerektiğini bununla ilgili çalışmalarının olduğunu söyledi Yönetmelikle ilgili sözlerini bitirirken hedefimiz sınavı kaldırmak değil çevre görevlisi kavramını çevre kanundan söküp atmaktır diye ekledi.

 

Üyelerimizden gelen soruların cevaplanması ve önerilerin alınmasının ardından kokteyl kısmına geçildi. Kokteylde birebir iletişim şansı bulan meslektaşlarımız yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri görüşlerinin paylaşma, oda faaliyetleri, etkinlik ve eğitimler konusunda daha fazla bilgi alma şansı buldular.

 

Meslek ve sektördeki sorunlar, çevre mevzuatı ve yönetmelik değişiklikleri gibi durağan olmayan bir süreçte birlik ve beraberliğin, odada yürütülen çalışmalara katılmanın öneminin vurgulandığı toplantı 2,5 saat sürdü.

 

Katılım gösteren tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

 

Okunma Sayısı: 301
Fotoğraf Galerisi