TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ELEKTRİK İHTİYACINA ÇMO`DAN ÇÖZÜM ÖNERİSİ (BİZİM ANADOLU)

Bozoğlu: Nükleer Santrallerdeki olası bir kaza tüm Türkiye`yi etkiler

Genel Merkez 28.04.2014 (Son Güncelleme: 28.04.2014 09:57:38)

ANKARA - Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye‘de yüzde 25‘e varan kayıp kaçak oranının düşürülmesiyle Mersin ve Sinop‘ta yapılması planlanan iki nükleer santrale gerek kalmayacağını savundu. 

Bozoğlu, ÇMO‘da düzenlediği basın toplantısında, Çernobil Nükleer Santralinde 26 Nisan 1986‘da meydana gelen kaza sonucu geniş bir alanın radyasyondan etkilendiğini hatırlattı. 

Nükleer santrallerden "yok edilemeyen" radyo aktif atıklar çıktığını ifade eden Bozoğlu, bu atıklar konusunda hiçbir ülkenin net bir çözüm getirmediğini söyledi. 

Akkuyu ve Sinop‘ta santral yapılması durumunda, nükleer atık konusunda ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınacağını öne süren Bozoğlu, santrallerdeki olası bir kazanın tüm Türkiye‘yi etkileyeceğini iddia etti. 

Enerjide dışa bağımlılığın tüm kesimlerin katılımıyla desteklenen enerji tasarrufu seferberliği ile çözüleceğini ifade eden Bozoğlu, "Türkiye‘de yüzde 25‘e varan kayıp kaçak oranının düşürülmesiyle Mersin ve Sinop‘ta yapılması planlanan iki nükleer santrale gerek kalmaz" dedi.

Okunma Sayısı: 71
Fotoğraf Galerisi