TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
GÖKÇEK`TEN ODTÜ`YE İNTİKAM CEZASI (BİRGÜN GAZETESİ)

ASKİ, ‘atık su abonesi olmadığı’ gerekçesiyle ODTÜ`ye 14.3 milyon TL para cezası kesti. ASKİ ayrıca, ODTÜ`nün yerleşkesi içindeki işletmelere usulsüz su sattığı gerekçesiyle 22 bin TL tutarında ceza uyguladı. Çevre Mühendisleri Odası ODTÜ`nün cezayla itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını söyledi

Genel Merkez 20.11.2013 (Son Güncelleme: 20.11.2013 09:54:11)

Abonelik Aski‘nin Aklına Şimdi Geldi

Kuyu suyu kullanan kişi ve kurumların, normal aboneliğin yanı sıra atıksu hizmetine de abone olmaları gerektiğini, ODTܑnün ise bu yükümlülüğü 2006 yılından beri aksattığını iddia eden ASKİ Ankara 9. İdare Mahkemesi‘nin 2007‘de ODTܑnün atık su bedeli ödemesi gerektiğini belirten bir karar aldığını iddia etti. 2006‘dan beri ödenmediği iddia edilen bedelden ötürü ODTÜ yönetimine 8 yıllık döneme ait 14,3 milyon TL‘lik fatura çıkartan ASKİ‘nin ODTܑye kestiği ceza bununla sınırlı kalmadı. ODTܑnün yerleşke içerisinde faaliyet gösteren işletmelere usulsüz su satışı yaptığı tespitinde bulunan ASKİ, yerleşke içerisindeki her bir işletmenin ayrıca su abonesi olması gerektiğinin altını çizerek ODTÜ yönetimine toplam 22 bin TL tutarında ceza kesti.

‘Hedef itibarsızlaştırma‘

ASKİ‘nin cezasını BirGün‘e değerlendiren TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu kararın ODTÜ Yolu tartışmasıyla ilintili olabileceğine vurgu yaptı. Bozoğlu, "İçme suyu ve atık su yönetimi birer kamu hizmetidir. ODTܑye kesilen cezanın teknik detaylarına henüz hâkim değiliz ancak 2006 yılından beri sürdüğü iddia edilen bir usulsüzlükle ilgili cezanın, bu tarihte, kesilmesi ilginçtir. Ankara Büyükşehir Belediyesi‘nin, yol tartışmasındaki konumunu sağlamlaştırmak için ODTܑyü itibarsızlaştırmaya çalıştığını düşünüyoruz" diye konuştu.

Okunma Sayısı: 298
Fotoğraf Galerisi