TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
‘SINAV MÜHENDİSE HAKARETTİR`(CUMHURİYET GAZETESİ)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın hazırladığı `Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik Taslağı` çevre mühendislerini ayağa kaldırdı.

Genel Merkez 07.01.2013 (Son Güncelleme: 26.08.2013 11:30:20)

 

Taslağa göre, çevre mühendisleri "çevre görevlisi" olabilmek için yeniden sınava girecek. Üniversitelerin başka bölümlerinden mezun olanlar ile bakanlığın çevre mevzuatı birimlerinde çalışmış olanlar da yine "çevre görevlisi" olabilecek. Bakanlığa tepkisini ileten Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), taslağın mevzuata ve bilimselliğe aykırı olduğunu, çevre mühendislerine haksızlık yapıldığını vurguladı.

 

Bakanlığın hazırladığı taslak görüşe açıldı. Taslağa göre çevre görevlisi olabilmek için çevre mühendisi olmak yeterli sayılmıyor. Çevre mühendisliği bölümlerinden mezun olanların çevre görevlisi olabilmek için bakanlık tarafından yapılacak sınavı kazanmaları gerekiyor. Ayrıca üniversitelerin mühendislik bölümlerinden, fen/fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyokimya, biyoloji bölümlerinden veya veteriner fakültelerinden mezun olanlar da bakanlık tarafından yapılan sınava girerek çevre görevlisi olabilecek. Taslağa göre, 4 yıllık üniversite mezunu olup da bakanlığın merkez ve taşra teşkilatlarında çevre mevzuatı kapsamında 4 yıl çalışmış olanlara, bakanlığın teftiş kurullarında en az 5 defa çevre mezuatı kapsamında teftiş yapmış müfettişlere; çevresel etki değerlendirmesi, çevre yönetimi, izin ve denetim ile ilgili teknik birimlerde şube müdürü, il müdürü, il müdür yardımcısı, daire başkanı ve üstü görevlerde görev yapmış olanlara da, istekleri halinde sınav ve ücret şaıtı aranmaksızın çevre görevlisi belgesi verilecek. Ayrıca bu kişiler çevre mühendisleri ile aynı haklara sahip olacak.

 

Çevre mühendisleri ise taslağa sert tepki gösterdi. ÇMO, tepkisini bakanlığa ileterek "taslağın çevre mühendisliği mesleğini hiçe saydığı, hakları gasp ettiği, hizmeti niteliksizleştireceği" uyarısında bulundu.

 

ÇMO, "Çevre mühendislerine, açıkça kendi meslek alanlarında bakanlığın tekrar sınav yapmak istemesi, toplumda, üniversitelerin verdikleri çevre mühendisliği eğitiminin dolayısıyla eğitim veren bilim insanlarının yetersiz olduğu kanısını uyandıracaktır ki bu durum üniversitelerimizde verilen çevre mühendisliği eğitimine yapılmış büyük bir haksızlıktır" dedi.

 

‘Bakanlığın yetkisinde değil‘

 

ÇMO, Çevre, Çevre ve Orman, Çevre ve Şehircilik bakanlıklarında çalışmış kişilerin sonrasında çevre görevlisi olmalarının yanlışlığına da işaret ederek "Daha önce denetledikleri ve idari yaptırım uyguladıkları sanayicilerle, bakanlıktan ayrıldıktan sonra maddi ilişkiler içerisinde olmaları mesleki etiğe aykırı bir durum oluşmasına neden olacağı gibi, aktif görevdeyken yine kimi kurum görevlilerinin daha önce denetlediği çevre danışmanlık firmalarıyla sektörde haksız rekabete sebep olacağı kaçınılmaz bir gerçektir" uyarısında bulundu.

 

Sektörde çalışan çevre mühendislerinin yeniden sınava alınmasının birçok çevre mühendisinin işsiz kalmasına neden olacağını da belirten ÇMO, bakanlığın mühendislik- mimarlık hizmetini yerine getirebilecek kişileri belirleme ve sertifika verme yetkisi bulunmadığını, uygulamanın yasaya aykırı olduğunu vurguladı. ÇMO, şunları kaydetti: "Ülkemizde hiçbir meslek dalının uğramadığı bu hakarete maruz kalan çevre mühendisleri derhal yapılan yanlışlıktan dönülmesini beklemektedir."

Okunma Sayısı: 119
Fotoğraf Galerisi