TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
`SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMA HAKKI SAĞLANMALI`(ADANA TOROS GAZETESİ)

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası`nın kuruluşunun 20. yılında Adana Bölge Temsilciliği Kaktüs Kentte kokteyl düzenledi.

Genel Merkez 07.06.2012 (Son Güncelleme: 28.06.2013 14:34:07)

Kokteyle Çevre Mühendisleri Odası 2. Başkanı Mert Güvenç, ÇMO Onur Kurulu Üyesi Mehmet Ali Güzelant, ÇMO Ankara Şube Başkanı Özge Ergen, ÇMO Adana Bölge Temsilcisi Kenan Doğan, Sekreter Zuhal Bozok, Sayman Baha Akyüz, üyeler Züleyha Dağlı, Aysun Şahan, Hasan Tarı ve Deniz Orhan, Çevre Mühendisleri, JMO Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar ve İsmail Ergan, JFMO Adana Şube Başkanı Melih Baki, EMO Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, Kimya Mühendisleri Adana Şube Başkanı Ali Çelik, İKK eski Sekreteri Mustafa Altıokka ile davetliler katıldı.

 

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR

Gecenin açılış konuşmasını yapan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Adana Bölge Temsilcisi Kenan Doğan, "Çevre Mühendisleri Odası Adana Bölge Temsilciliği olarak odamızın 20. yıldönümü olması dolayısıyla düzenlediğimiz kokteylimize hepiniz hoş geldiniz. Çevre Mühendisliği işinde yoğun çalışma ve emek var, özveri var, meslektaşlarımız için işten eve değil de odaya gitmek var. Hafta sonunda oda için meslek için kafa yormak var. Bu durumdan rahatsız değiliz. Ancak mutluluk duyduğumuz açıktır. Bugün dünden daha çok birbirimize ihtiyacımız var. Birliğimize asılsız iddialarla yapılan saldırıların yoğunlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Bugün meslek odalarımıza daha çok sahip çıkma günüdür. Odamız her geçen gün büyüyor. 20. yılında daha güçlü daha etkin bir Çevre Mühendisleri Odası var. Geçen ay Adana Temsilciliğimiz Bölge Temsilciliği olmuş ve Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş görev alanına dâhil edilmiştir. Türkiye genelinde öğrenci ve meslektaş örgütlülüğünde Çevre Mühendisleri Odası Adana Bölge Temsilciliği sıralamada en önlerdedir. Bunlar tek başına olacak işler değildir. 20. kuruluş yıldönümü gecemize gösterdiğiniz katılım ve desteğiniz bunun bir göstergesidir. Hepinize çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

 

KENTLERDE HERKESİN SAĞLIKLI ÇEVREDE YAŞAMA HAKKI SAĞLANMALI

Kirli, geri kalmış ve atık sorunu çözülmemiş olan nükleer santral yapımı macerasından vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayan Doğan şöyle devam etti: "Çevre kirliliğinin temellerinden olan enerji politikası, enerjinin verimli kullanılması ve temiz, yenilebilir enerji kaynakları üzerinden şekillendirilmelidir. Yüzde 20 olan kayıp-kaçak elektrik oranı azaltılmalı, enerji üretiminde yüzde 2 olan yenilebilir enerji kaynağı oranı artmalıdır. Kentlerde, herkesin sağlıklı çevrede yaşama hakkı sağlanmalı, alt yapı hizmetleri tüm yurttaşlara ücretsiz olarak ulaştırılmalıdır. Barınma hakkı hayata geçirilmeli, rantsal dönüşüm üzerinden şekillenen kentsel dönüşüm süreci, yurttaşların barınma hakkını elinden alacak ve kentsel çevre sorunlarını pekiştirecek biçimden uzaklaştırılmalıdır. Suyun ticarileştirilmesi, yer altı ve yer üstü suların varlık nedeninden uzaklaştırılarak kiralanması ve enerji üretiminde değerlendirilmesi sonlandırılmalıdır. Sera gazı emisyonun azaltılması adına uluslararası toplantılarda ve anlaşmalarda ülkemiz ilkeli ve çevresel hassasiyetleri gözetir bir biçimde temsil edilmelidir. Tek başına güçlü bir Çevre Bakanlığı kurulmalıdır. Çevre sorunlarının önlenmesi ve çözümümde yegâne meslek disiplini olan çevre mühendisi istihdamı arttırılmalıdır."

Okunma Sayısı: 173
Fotoğraf Galerisi