TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ORMAN ALANI AZALACAK(RADİKAL GAZETESİ)

Ege Bölgesi nde dün çıkan orman yangınlarında binlerce hektar yeşil alan küle döndü. Manisa-İzmir karayolu Sabuncubeli mevkiinde çıkan yangında binlerce çam ağacı yok oldu. Rüzgârın etkisiyle kısa sürede yayılan yangın aksam saatlerinde kontrol altına alındı. Muğla Gümüşlük, Yalıkavak, Mumcular ve Ortakent`te de orman yangınları çıktı. Orman Kanunu`nda değişiklikler öneren tasarıya çevrecilerden tepki var. Tasarı yasalaşırsa, orman alanlarının daralacağı uyarısı yapılıyor. MİRAY ÇİMEN /ANKARA

Genel Merkez 30.05.2013 (Son Güncelleme: 30.05.2013 10:03:23)

 

Orman Kanunu‘nda değişiklikler öngören ve TBMM‘ye sunulan tasarı çevre örgütleri ve odaların tepkisini neden oldu. Orman Mühendisleri Oda Başkanı Ali Küçükaydın tasarıyı, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı artık arsa bulamıyor ve ormanları arsa olarak kullanmanın yollarını arıyorlar" diye eleştirdi. Küçükaydın şöyle konuştu: ‘"İstanbul‘daki birçok bölge deprem riski altındadır veya dere yataklarında sel veya heyelan riski altındadır‘ dediniz, burayı boşalttınız ve ormandan bir yer çıkardınız, buraya şehri yerleştirdiniz. Çevre ve Şehir Bakanlığı artık buranın imarını, parselizasyonunu, herşeyini yapacak ve ondan sonrada satışlar olacak." Çevre Mühendisleri Oda Başkanı Baran Bozoğlu ise Su Kanunu, Tabiatı ve Biyoçeşitliligi Koruma Kanunu, Çevre Kanunu tasarılarını da hatırlatarak, "Tarihe not düştüğümüz bu önemli değişiklikler umarız ülkemizin gelecekteki ekolojik krizinin tohumları olmazlar" dedi. Tasarıda, ‘ihtiyaç duyulması halinde kıyılarda ibadethane açılabilmesi‘ni sağlayan maddeyi eleştiren Bozoğlu, "Kıyı alanlarında zaten belirli kapalı mekânlar olabiliyor, ibadet için bu alanlar zaten kullanılabilir. Yeni bir inşaat alanı yapılmasının önünü açmak, kıyılarımız, doğamız için iyi olmayacaktır" diye konuştu.

24. madde iptal edilsin

Greenpeace Türkiye İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Akdoğan‘ın tasarıyla ilgili görüşleri şöyle: ‘"Orman olarak korunmasında yarar görülmeyen‘ şeklinde ifade edilen maddede, orman alanlarının tamemen keyfi bir biçimde imara açılması söz konusu. Bu durum kabul edilemez. Orman gibi son derece karmaşık ekosistemler ‘korunmasında yarar görünmeyen‘ gibi kavramlarla yan yana gelemez. 2B ile başlayan süreçle kontrolsüz bir şekilde kentsel dönüşüm baslığı altında keyfe göre imara açılması ekoloji için büyük bir tehdit. Meclis‘te görüşülecek bu yasanın özellikle 24. maddenin iptalini talep ediyoruz." ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) Yüksek Danışma Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof .Dr. Ünal Akkemik ise "Bir yandan ‘Orman alanımızı genişletmeye çalışıyoruz, ormanımız yeterli değil‘ diyoruz, bir yandan da mevcut ormanlarımızı bu şekilde önce insan müdahalesiyle bozarak, daha sonra da bunları orman dışına çıkarmaya çalışıyoruz. Bu yasa ormanların bozulmasını, alanın daralmasını hızlandırır" dedi.  

Okunma Sayısı: 241
Fotoğraf Galerisi