TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
YARALI İMRAHOR(POSTA GAZETESİ)

Ankara‘nın, yapılaşmadan korunabilmiş en önemli parçalarından bir olan İmrahor Vadisi, hafriyattan korunamadı. Bölge sakinleri ve doğasever vatandaşlar, yıllar içinde önüne geçilemeyen hafriyat atıklarının, yeşil doğaya zarar verdiğini belirterek tepki gösterdi.

Genel Merkez 20.05.2013 (Son Güncelleme: 20.05.2013 10:19:24)

 

İmrahor Vadisi‘nin içinde akan dere ve yeşil doğanın tahrip edildiğini dile getiren İmrahorlular, "Büyükşehir bu katliama seyirci kalıyor" dedi. Çevre sakinleri vadinin içinde inşaat ve yıkıntı atıkları, otomobil lastikleri, ambalaj atıkları, evsel katı atıklar, asfalt atıkları olduğunu belirterek, "Artık olay hafriyat atığı olmaktan çıktı. Burada bildiğiniz koca koca tepeler oluştu. Burayı tarif ederken bile, ‘Hafriyat Dağı‘nın‘ oradan dön diyebiliyoruz" ifadelerini kullandı. Vatandaşlar, 2002 yılında Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, ODTÜ, Gazi Üniversitesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası, Çevre Mühendisleri Odası‘ndan gelen uzman ve akademisyenlerin yaptıkları çalışmalarla bölgeye dikkat çektiğini ancak o yıldan bu yana değişen bir şey değişmediğini söyledi.

TABANI BOŞALTILIYOR

İmrahor Vadisi‘nde bulunan tuğla fabrikaları, tuğla üretiminde kullanmak için ham madde elde etmek amacıyla göllerin suyunu boşaltıyor. Kurutulan göllerin dibinden alınan killi toprak ise tuğla yapımında kullanılmak üzere vadide yığınlar halinde bekletiliyor. Bu boşalan alanlar ise hafriyat atıklarıyla dolduruluyor.  

Okunma Sayısı: 312
Fotoğraf Galerisi