TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ARKA BAHÇE

Bombalar ile demokrasi dağıtılıyor. KuzeyAfrika, Ortadoğu ülkeleri son yıllarda kafalarına uçaklar ile atılan demokrasi bombaları ile “medeni” ülkeler haline dönüştürülüyor. UY’ mayanlar ÖL’dürülüyor

Istanbul Şube 28.11.2012 (Son Güncelleme: 28.11.2012 12:26:06)

ARKA BAHÇE

UY YA DA ÖL !!!!

Bilgesu ERENUS‘un yazdığı Hüseyin KÖROĞLU‘nun sahneye koyduğu ARKA BAHÇE oyununu üyelerimiz ve dostlarımız ile birlikte izledik. Oyun sonrası Bilgesu ERENUS ile oyun üzerine söyleştik.

1990‘ lı yıllarda Körfez Savaşı sırasında kaleme alınan ARKA BAHÇE oyunu hala güncelliğini koruyor olması, oyunun yazarı Bilgesu ERENUS‘un da belirtiği gibi oyunun güncel olması bir insan olarak canımızı acıtıyor.

Bombalar ile demokrasi dağıtılıyor. KuzeyAfrika, Ortadoğu ülkeleri son yıllarda kafalarına uçaklar ile atılan demokrasi bombaları ile "medeni" ülkeler haline dönüştürülüyor. UY‘mayanlar ÖL‘dürülüyor.

Oyun bize bir Amerikan Rüyası‘nı anlatıyor. Büyüklerimiz derdi ya rüyaların tersi çıkar diye. Bize öğretilen Amerikan Rüyasını değil tersini anlatıyor. Gerçek rüya ya da dünya halklarının kâbusu.

Sahnenin arkasında Özgürlük Heykeli ve gökdelenler. Sahnenin önünde arka bahçe.  Savaş atıkları ile dolu bir arka bahçe. "Demokrasi" götürülen halklar, evin sahibi, evin hizmetçisi ve atıklar.Hepsi bize savaşı anlatıyor. Savaşın sonuçlarının kendilerine yansımalarını izliyoruz. Kamboçyalı, Latin Amerikalı, Uzak Asyalı, Afrikalı savaş mağdurları hesap soruyor. Evin Hizmetçisi ile hanımefendi arasında geçen emek-sermaye çelişkisi ile birlikte savaşın sonuçlarını gösteriyor bize arka bahçe. Savaş kirletir. Doğayı, çevreyi ve insan zihnini nasıl kirlettiğini izliyoruz oyunda. . Atıklar sadece silahların, nükleer bombaların atıkları değil bilimin, sanatın, kültürün atıkları. Atıklar en çok bize savaşın geri dönüşü olmayan izler bıraktığını simgeliyor.

Evin hizmetçisi Sally‘in  sevgilisi Irak‘ta savaştadır. Halklara sorar  Sally, " Onu gördünüz mü? Öldürürken ya da sizler ölürken."

Hala göremedik mi?

 

 

 

Okunma Sayısı: 849
Fotoğraf Galerisi