TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

Tam 40 yıldır, 5 Haziran 1972‘de Stockholm‘de düzenlenen Çevre Konferansı‘nda alınan karardan bu yana, 5 Haziranları `Dünya Çevre Günü` olarak `kutluyoruz`!

Aydın Il Temsilciliği Şube 05.06.2012 (Son Güncelleme: 14.06.2012 15:02:07)

 

 

 

40 yıl önce alınan bu karar, dünyanın doğal dengesinin korunması için bir başlangıç olması dileğinin ürünüdür. Oysa ki, doğal kaynakları kaygısızca tükettiğimiz, doğanın dengesini yok ettiğimiz, elimizle yarattığımız çevre kirliliğinin ağır bedellerini ödemekte olduğumuz bugünlerde, Dünya Çevre Günü, bir kutlama gününden çok "anma günü"ne dönüşmüştür. Yitirdiğimiz ve yitirmekte olduğumuz insani ve doğal değerlerimizi anma günü! Kuşkusuz, 5 Haziran, dünyada ve ülkemizde çevre katliamlarına dur demenin ve harekete geçmenin de bir diğer adı olmalıdır!

Henüz üçüncü ayımızı geride bıraktığımız bu günlerde, ÇMO Aydın İl Temsilciliği olarak, birgün kutlayacağımızı umduğumuz bu anlamlı günde diyoruz ki:

-      çevresel değerlerle ilgili toplumun her düzeyinde farkındalık yaratmak için,

-      doğanın tüm bilimsel veriler hiçe sayılarak tahrip edilmesine sessiz kalmamak için,

-      "çevre"nin mesleksel anlamda da sahiplerinin olduğunu hissetmek ve hissettirmek için,

-      ilimiz, ülkemiz ve dünyamız üzerinde insana ve doğaya saygılı bir yaşam için,

 

varolduğu kentin gerçek sahipleri ve dayanışma içinde olduğumuz diğer dost kurum ve kuruluşlarla birlikte yola çıkıyoruz!

Kentimizde yaşanan çevre sorunlarına tepkisiz kalmayacağız!

Örgütümüze görev düşen her alanda, çözüm üretmek için hazır olacağız!

Örgütümüz gücümüz, gücümüz örgütlülüğümüzdür! "Çevre mühendisliği"ni hak ettiği gibi taçlandırmak, mesleksel haklarımızı geri kazanmak ve sahip çıkmak için mücadele edeceğiz!

 

Dünya Çevre Günü‘nün 40. Yılında, herkesi, temiz ve yaşanabilir bir dünya için bizlerle birlikte "yaşam"ı savunmaya çağırıyoruz!

 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

Aydın İl Temsilciliği Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 1122
Fotoğraf Galerisi