TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
BAKAN BU KEZ BİLİM İNSANLARINI HEDEF GÖSTERDİ

Bakanlıkların; bugünde gelecekte de bilim insanlarının tavsiyeleri ve görüşlerini dikkate alan, doğaya saygılı ve halk sağlığını gözeten politikalar üretmesi gerekliliğini tekrarlıyoruz. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak, doğa ve halk sağlığı yararına dönük politikaların üretilmesi sırasında hertürlü görüş ve öneriyi verebileceğimizi belirterek, bilim insanlarına karşı oluşturulan antidemokratik tavrı kınıyoruz.

Istanbul Şube 04.04.2012 (Son Güncelleme: 04.04.2012 16:18:45)

 Bakan bu kez bilim insanlarını hedef gösterdi

Derelerimize, akarsularımıza, hocalarımıza dokunma!

Orman ve Su İşleri Bakanı EROĞLU, Cumhuriyet Gazetesi`ne ziyaretinde yaptığı açıklamalarda doğanın, yaşamın talan edilmesine karşı duran bilim insanlarını hedef haline getirdi.

Daha önce Dilovası`nda yaşanan çevre sorununa ve halk sağlığına olabilecek potansiyel etkilerine dair açıklama yapan Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Onur HAMZAOĞLU ile ilgili olarak da, halkı yanlış bilgilendirmek ve tahrik etmek iddiası ile suç duyurusunda bulunulmuş ve savcılık takipsizlik kararı vermişti. Hatta, şarlatan ilan edilerek kişilik haklarına saldırıda bulunulmuş ancak bu saldırıya en güzel cevap hukuk tabanında verilmiştir.

Ancak bu cevap yetmemiş olacak ki, bugün yine bilimi halkın yararına kullanmayı ilke edinmiş, çıkar çevrelerine inat, doğanın ve halkın menfaatine verilen mücadelede saf tutmuş bilim insanları hedef gösterilmeye devam edilmektedir. Bakan, doğanın savunulması mücadelesi veren bir bilim insanını 12 Eylül kurumlarından YÖK`e şikayet edeceğini, ayrıca savcılığa vereceğini belirtmekte, böylelikle halk ve çevre sağlığı için bilimsel çalışma yapan insanlara göz dağı verilmeye çalışılmaktadır.

Bakanlıkların; bugünde gelecekte de bilim insanlarının tavsiyeleri ve görüşlerini dikkate alan, doğaya saygılı ve halk sağlığını gözeten politikalar üretmesi gerekliliğini tekrarlıyoruz. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak, doğa ve halk sağlığı yararına dönük politikaların üretilmesi sırasında hertürlü görüş ve öneriyi verebileceğimizi belirterek, bilim insanlarına karşı oluşturulan antidemokratik tavrı kınıyoruz.

 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

04/04/2012 

 

Okunma Sayısı: 968
Fotoğraf Galerisi