TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
GURUN: UGANDA`DA BİLE SU BAKANLIĞI VAR, BİZDE YOK

Muğla Belediye Başkanı Türkiye`deki su sorununu çözecek bir bakanlığın kurulmasını teklif etti

Genel Merkez 08.01.2009 (Son Güncelleme: 15.06.2011 10:54:37)

Muğla Belediye Başkanı Türkiye‘deki su sorununu çözecek bir bakanlığın kurulmasını teklif etti

MUĞLA Belediye Başkam CHP‘li Osman Gürün, küresel ısınmayla birlikte gündemin değişmez konusu haline gelen suyun tek elden idare edilmesini, bunun için de su bakanlığı kurulmasını önerdi. Konuyla ilgili ciddi çalışmaları bulunduğunu belirten Başkan Gürün, önerisini CHP Muğla Milletvekilleri aracılığıyla meclis gündemine taşımayı hedeflediğim açıkladı. Gürün, "Bu fikrimizi milletvekillerimize ilettik. Kuraklık her geçen gün artıyor. Dünyadaki örnekleri gibi bakanlık kurulsun.
 
Vekillerimiz bu konuyla ilgili bir teklif üzerinde çalışıyor" dedi.

KAYNAK KULLANIMI

Su konusunda ciddi düzenlemeler yapılması gerektiğim anlatan Başkan Osman Gürün, sadece Türkiye‘nin değil, bütün dünyanm önümüzdeki kısa dönemde en büyük sorunlarından biri olmaya aday olduğunu anlattı. Gürün, su konusunun ilerde çok büyük paylaşım kavgalarının da nedeni olacağma dikkat çekti. Bu nedenle, mevcut kaynakların en verimli şekilde değerlendirilmesi Başkan Osman Gürün, mevcut kaynakların en verimli şekilde değerlendirilmesi ve korunması için çok ciddi ve radikal bazı düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirtti
ve korunması için çok ciddi ve radikal bazı düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Gürün, "Bu düzenlemelerden birisi, bütün su rejiminin, su yönetiminin tek elde toplanması ve bu konudaki bütün yetki ve sorumluluğun kullanıldığı su bakanlığı kurulması. Nasıl ki, Enerji Bakanlığı ülke genelinde enerjiyle ilgili bütün yetki ve sorumluluğu taşıyorsa, su bakanlığı da aynı şekilde tek sorumlu olmalı" diye konuştu. Suyun ana isale hatları ile yerleşim birimlerine getirilmesi ve burada yerel yönetimlere devredilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Gürün, şunları kaydetti: "Ülke genelinde tek elden idare edilecek su rejimi, ulusal elektrik dağıtım hattı enterkonnekte sistem gibi ağlarla dağıtılabilir. Ana isale hatlarıyla yerleşim merkezlerinin yakınma kadar getirilecek su, bu noktadan itibaren yerel yönetimlere verilebilir.

Böylece, su konusunda ülke çapmda çok ciddi bir standardizasyon sağlanabilir. Çeşitli haksızlıklar ortadan kaldırılabilir ve suyla ilgili yaşanan ‘sen - ben‘ çekişmesi de bitirilebilir."

   Sabah

Okunma Sayısı: 414