TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
BÜYÜK KENTLERDE HAVA KİRLİLİĞİ HORTLADI

Yaklaşan yerel seçimler nedeniyle hızlanan kömür dağıtımları, özellikle büyük kentleri 1990`lı yıllarda yaşadığı kronik hava kirliliği sorunuyla yeniden karşı karşıya getirdi.

Genel Merkez 09.01.2009 (Son Güncelleme: 15.06.2011 10:50:49)

Yaklaşan yerel seçimler nedeniyle hızlanan kömür dağıtımları, özellikle büyük kentleri 1990‘lı yıllarda yaşadığı kronik hava kirliliği sorunuyla yeniden karşı karşıya getirdi. Kalitesiz kömürler, bir yandan yıllardır doğalgaz şebekelerine yapılan dev yatırımlar yoluyla temizlenen havayı kirletirken, öte yandan da kirlilik değerleri insan sağlığım tehdit eden düzeylere yükseldi.

 "2010 Avrupa Kültür Başkenti" olmaya hazırlanan ve daha geçen yıla kadar "Havası hiç bu kadar temiz olmamıştı" kampanyaları yürütülen İstanbul‘da özellikle akşam saatlerinde sis ve keskin bir kömür kokusu hissedilmeye başlandı. Artan kirlilikte doğalgaza gelen yüzde 82‘lik zam da etkili oldu ve bedava kömür doğalgaz zammı nedeniyle sobaya dönen vatandaşı uyaran uzmanlar "Bedava dağıtılan bu kömürler çok kalitesiz, insan ve çevre sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor.

 

Tasarruf yapmak için bu kömürleri yakanlar, ileride çok büyük sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalacak.
Aynca hava kirliliği yeniden şehirlerin en büyük sorunu haline gelecek" diyor. Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Ali Çetin, bedava kömür dağıtımı ve doğalgaz fiyatlarındaki aşırı yükseliş nedeniyle özellikle büyükşehirlerde hava kirliliğinin ciddi oranda arttığını belirterek, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi‘nin 1 Ekim-23 Kasım 2008 tarihleri arasında yaptığı hava ölçümlerinde, Ankara‘da bazı semtlerde hava kirliliğinin tehlike sınırlarının bile çok üstüne çıktığını söyledi. Çetin, "İnsan sağlığı için tehlikeli olan azot monoksit ve azot dioksit oranları Ulus‘ta sınırın 8-10 katı, Sıhhiye‘de 2 katından fazla, Bahçeli‘de 4-5 katı düzeyinde. Hava kirliliğinin nedeni, bedava verilen kaçak kömürler ile elektrik ve doğalgaz zamları" açıklamasını yaptı. Kömür dağıtmak yerine doğalgaz sübvansiyonu yapılması gerektiğini belirten Çetin, böyle devam ederse soğukların etkisini daha da artıracağı Ocak-Şubat aylannda nefes alınamaz hale geleceğini kaydetti.

ODTÜ Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semra Tuncel ise Ankara‘da bedava dağıtılan kömürleri incelediklerini belirterek, şöyle konuştu: "İyi kalite bir kömürde kükürt oranının binde 5 oranında olması gerekiyor. Sınır ise yüzde 1. Ancak bu kömürlerde kükürt oranı yüzde 2,5‘a çıkıyor. Yani hep birlikte zehirleniyoruz. Halk bedava kömürü kullanarak yaptığı tasarrufu, sağlığını kaybederek kat kat geri ödeyecek. Seçim uğruna çok büyük bir ahlaki hata yapılıyor. Sağlık konusunda siyaset üstü pir politika belirlenmeli."

Okunma Sayısı: 587