TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ZİRVEYİ EYLEMCİLER KUŞATACAK
Genel Merkez 07.12.2009 (Son Güncelleme: 13.06.2011 16:15:35)

Yayın : Posta Tarih : 07.12.2009 StxCm :107 İl : İstanbul
Sayfa : 16 Periyod : Günlük/Gazete Tel : 0212 505 61 11 Tiraj : 456.118


Dünyanın geleceğini belirleyecek ‘İklim Zirvesi‘ Kopenhag‘da başladı

192 ülkeden 15 bin delege Kopenhag‘daki zirvede küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin yaratacağı felaketlere çözüm arayacak. Kopenhag‘ a gelen 30 bin çevreci ise gösterilerle devlet başkanlarını önlem almaya zorlayacak Devlet başkanları zirvede Küresel ısınmaya çare olması beklenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Zirvesi bugün Danimarka‘nın- Kopenhag kentinde başladı. Zirveye 192 ülkeden 15 bin delege katılacak. Dünyada çevre kirliliğine en çok neden olan ülkeler Amerika, Çin, Hindistan ve Brezilya‘yı zirvede devlet başkanları temsil edilecek. 
Zirvenin ana konusu ise küresel ısmma olacak. 
Dünyanın birçok yerinden gelen 30 bin eylemci, zirve boyunca Kopenhag‘ı ablukaya alacak. Çevreciler gösterilerle liderleri acil önlem almaya çağıracak. 
Küresel eylemciler seslerini zirvenin süreceği 18 Aralık‘a kadar Kopenhag‘da ve dünyanın birçok ülkesinden duyuracak. 
Almanya‘nın başkenti Berlin‘de çevreciler yüzlerine dünya liderlerinin maskelerini takarak Brandenburg kapısına kurdukları dev akvaryuma girdi. 
Çevreciler devlet başkanlarına "Birgün herkesle birlikte sizler de sular altında kalacaksınız" diyerek acil önlem almaları için mesaj verdi. 
Felaket kapıda Ülkeler, küresel ısınmaya çözüm bulmaz ve dünya 2 derece daha ısınırsa buzullar eriyecek, deniz seviyeleri yükselecek. 
Birçok ülke sular altında kalacak. 
Kuraklaşma ve su sıkıntısı yaşanacak. 
Dünyadaki biyolojik çeşitlilik yüzde 40 azalacak, tklim değişikliği konusunda düzenlenen en büyük toplantı olan Kopenhag Zirvesi‘nden liderlerinin insanlığın geleceğini kurtarmak için ortak bir anlaşmayla çıkması bekleniyor. 
Çevrecilerin çağrısı Amerika Başkanı Obama‘nın ziyaretini zirvenin son gününe ertelemesi de anlaşma umutlarını artırdı. Ancak zirveden karar çıkacağına inanmayanlar da çoğunlukta.

Kupürün detayı...

Okunma Sayısı: 507