TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
KOPENHAG`DAN FAYDALI KARAR ZOR ÇIKAR
Genel Merkez 08.12.2009 (Son Güncelleme: 13.06.2011 16:13:37)

Yayın : Hürriyet Tarih : 08.12.2009 StxCm :110 İl : İstanbul
Sayfa : 6 Periyod : Günlük/Gazete Tel : 0212 677 00 00 Tiraj : 432.229

Umutların bağlandığı zirvenin ucu gözükmüyor Kopenhag‘da BM iklim Değişikliği Konferansı‘nın yapıldığı Bella Center‘da dünyanın her yerinden binlerce kişi toplandı. Ama ı bir acayiplik var! I Obama‘nın konferansm son günü teşrif etmesinden başka Kopenhag‘dan bağlayıcı ve faydalı bir kararın çıkması için umut verici bir gösterge yok. İşte siyasi güç gösterisinin detayları ve konferans alanının "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu" dedirten ironileri. Örneğin ulaşım, yemek, elektrik derken konferansın Danimarka‘ya maliyetinin yaklaşık 41 bin ton karbondioksit olduğunu söyleyebiliriz. 
> Sloganı Hopenhagen olan (İngilizce umut ve Copenhagen kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş) konferansa bu akın umut vermeyi insanın içini karartan bir sanat eserine bakarak girmek zorundasınız. 
> Burada yaklaşık 15 bin katılıma var. Büyük bölümü uçakla Kopenhag‘a geldi, bu da yüklü bir karbondioksit faturası demek. Aynca konferans alam Bella Center‘a 5500 bügisayarlı çalışma istasyonu, 8 bin paltoluk vestiyer alam oluşturuldu. 100 şef 200 bin öğünlük yemek, 50 bin adet sandviç hazulayacak, 200 bin bardak organik kahve de cabası. Uçak seyahati ve tüm bu detaylan alt alta koyduğumuzda konferansın Danimarka‘ya maliyetinin yaklaşık 41 bin ton karbondioksit olduğunu söyleyebiliriz. E bravo! > SERA gazlarının 1990 yıl seviyesine çekilmesi gelişmekte olan ülkeler için ciddi bir yenilenme ve adaptasyon süreci demek. Bunun için de tinansal desteğe ihtiyaç var. AB‘nin tespitine göre 2020ye kadar 150 milyar dolar gerekiyor. Peki büyük güçler bu miktarı gelişmekte olan ülkelere verecek mi? 
> Konferans alanı bütün delegeleri ve basın mensuplarım dokümana boğmaya kararlı. 
Dolap dolap broşürler, kallavi kitapçıklar, dosyalar... Özellikle "Ormanlarımız yok olmasın" başlıklı kağıt yığınları ironinin sözlük karşılığı. Bella Center‘da her şey çok net: Biz dünyayı kurtaralım derken büe iç ediyoruz! Bush‘tan - 
farkı güzel 
sözleri mi 
> GEORGEVV.Bush başkanlığı boyunca küresel ısınmayla ügüi toplasanız üç kelam etmiştir. Ama Obama "yeşü başkan." Nobel Barış ödülü almasında Kahire‘de İslam dünyasına seslendiği konuşma kadar çevreci kmüiğinin de etkisi var. 
Fakat retorik bir yere kadar, dünya artık eylem görmek istiyor, sera gazları salmımıyla ilgili bir söz duymak istiyor. 
Maalesef olmuyor. Obama‘nın sera gazlarım azaltmak için bulduğu formülün adı "cap and trade." Özü şu: Amerikan halkının enerji kaynaklarım daha tutumlu kullanması için bu kaynakları mümkün olduğunca erişilmez hale getirmek. 
Rusya‘dan soğuk şakalar 
> DÜNYANIN sonu geliyor diyorlar. Ama Rusya‘ya ne gam! Kopenhag zirvesini en ciddiye almayan hatta "Küresel ısmma mı? Demek ki artık Sibirya‘da da donmadan oturabüeceğiz!" gibi soğuk şakalar yapan bir ülke Rusya... 
Buradaki asıl hesap şu; kutuptaki buzullar erimeye devam ederse Kuzey Buz Denizi‘nden petrol çıkarma işlemine başlayabilecekler. İşin yaman tarafı Rusyasız bir iklim anlaşması da manasız, daha doğrusu mümkün değil. Ama hal tavır bu minvalde olunca nasıl ikna edilecekler, bir muamma.

Kupürün detayı...

Okunma Sayısı: 506