TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
YUVARLAKÇAY`DA ZAFER KÖYLÜNÜN...
Genel Merkez 09.04.2010 (Son Güncelleme: 13.06.2011 14:30:14)

Yayın :

Radikal

Tarih :

08.04.2010 StxCm :100

İl :

İstanbul

Sayfa :

8

Periyod :

Günlük/Gazete

Tel :

0212 505 61 11

Tiraj :

38.377

               

 

Yuvarlakçay‘da Zafer Köylünün...

128 gündür Yuvarlakçay‘da çadır kurarak hidroelektrik santrala karşı mücadele eden köylüler ilk raundu kazandı. İhale durduruldu

Muğla‘nın Köyceğiz ilçesine bağlı Yuvarlakçay‘da 128 gündür derelerine hidroelektrik santral (HES) yapılmaması için nöbet tutan köylüler, ilk hukuk zaferini kazandı. 
İdare Mahkemesi, Muğla Valiliği tarafından verilen ‘ÇED gerekli değildir" kararının yürütmesi durduruldu. Keşif ve bilirkişi incelemesi yapılıncaya kadar, HES ihalesini alan AKFEN, bölgede hiçbir çalışma yapamayacak. 
Yuvarlakçay‘da nöbet tutanlar önceli akşam öğrendikleri mahkeme karanın büyük bir coşkuyla kutladı. Yuvarla^çaylılar, karara rağmen nöbetlere devam edeceklerini söyledi. 
Topgözü mevkiinde 3 Aralık‘tan bugüne nöbet tutan köylüler, adına bugüne kadar 11 idari dava açmıştı. Bu dâvalardan Muğla Valiliği‘ne yürütmeyi durdurma istemli ‘ÇED gerekli değildir karan aleyhine açılan dava kabul edildi. Böylece şimdilik Yuvarlakçay‘da HES yapımı durmuş oldu. 
Muğla Valiliği, Yuvarlakçay‘a yapılması istenen 3.40 megavat gücündeki HES projesi için ‘ÇED gerekli değildir‘ karan vermişti. Valilik, bu kararını Çevre ve Orman Bakanlığı‘nın o dönem yürürlükte olan ÇED Yönetmeliği‘nde ‘10 megavattan düşük güce sahip santrallar için ÇED Yönetmeliği‘ne dahil değildir‘ yer alan maddesine dayandırmıştı. Ancak daha sonra yönetmelikte yapılan düzenlemeyle ÇED için kurulu güç ‘0.5 megavata kadar çekilmişti. 
Yönetmelikle yapılan değişiklik gerekçesiyle açılan davada, yürütmeyi durdurma karan verildi. 
Kararda "Dava konusu işlemin niteliği ve uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte bulunması nedeniyle, mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırıldıktan sonra sonra bu konuda yeniden bir karar verilinceye kadar, dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına oybirliğiyle karar verildi" denildi. 
Davanın müdahil avukatı Berna Babaoğlu Ulutaş, köylülerin karara çok sevindiğini belirterek şunları söyledi: "Mahkeme böyle bir karan vererek keşif ve bilirkişi incelemeleri yapılana kadar meydana gelecek zararları da önlemiş oldu. Mahkemeyi kutluyorum. Sonuçta bir tedbir karan ancak gerekli incelemelerin ardından esastan da burada HES yapımını durduracak bir karar çıkmasını bekliyoruz. Kaçak kesilen anıt ağaçların henüz tespiti yapılmadı. Bir an önce gerekli tespitlerin yapılmasını talep ediyoruz. Geride 10 idari davamız daha var. Bu davaları da kazanacağımıza inanıyoruz."

‘Maç 90 dakika‘

Muğla 1. İdari Mahkemesi karan 30 Mart‘ta aldı. Önceki akşam öğrenilen karar Yuvarlakçay‘da nöbet tutan köylüler tarafından sevinçle karşılandı. 
Pınarköylü Mustafa Daşkın, haberi duyar duymaz herkese haber verdiklerini ve Topgözü‘ndeki nöbet tutulan kamp alanında eğlence düzenlediklerini anlattı. Daşkın, "Yaklaşık 1000 kişi toplandı. Türküler söyledik. Basın açıklaması yaptık. Mahkeme kararını okuduk Bizim için büyük bir sevinç oldu. Çünkü ilk karar bu. Ancak daha yolun başındayız. Maç 90 dakika. Biz 1 i dava açtık, şu anda birinden karar çıktı. Yani 1-0 öne geçtik. Bizler davamızda yüzde 100 haklıyız. Bu yüzden kazanacağız" diye konuştu.


Kupürün Detayı...

Okunma Sayısı: 545