TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
Resmi veriler doğru değil
Genel Merkez 25.03.2021 (Son Güncelleme: 25.03.2021 10:17:16)

 

Kapitalist rant ve para hırsıyla akarsular, göller, denizler, yer altı suları siyanürle, kimyasallarla kirletilirken Türkiye‘de kişi başına kullanılabilir su miktarı giderek azalıyor. 2018-2019 yılları arasında geçen bir yılda Türkiye genelindeki toplam 352 barajın 123‘ünde baraj doluluk oranları azaldı.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü‘nün verilerine göre Türkiye‘de kişi başına düşen kullanılabilir yıllık su miktarı 2000 yılında 1652 metreküp iken, 2009‘da 1544 metreküpe, 2020‘de ise 1346 metreküpe geriledi.

Su tehlikesi!

DW Türkçe‘ye konuşan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi, Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay ise DSİ‘nin verilerinin güncel olmadığına işaret ederek, durumun resmi verilerin gösterdiğinden daha vahim olduğunu kaydediyor. Prof. Tolunay, hesaplamada kullanılan yıllık yağış miktarının 1990‘lı yıllardan bu yana değiştirilmediğini vurguladı. Tolunay, "Örneğin Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre ülkemizin alansal yağış ortalaması 574 mm. Buna göre aslında kullanılabilir su miktarımız 112 milyar metreküp değil, daha az. Kurak yıllarda kullanılabilir su miktarının 80 milyar metreküplere kadar düşmesi halinde Türkiye, kişi başına düşen su miktarı açısından su fakiri ülke kategorisine giriyor" diyor.

‘Su havzaları korunmuyor‘

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Genel Başkanı Ahmet Kahraman da Türkiye genelinde sorunun iki ayağı olduğunu belirtti. Kahraman "Bunlardan birincisi ve en önemlisi su havzalarının korunmuyor oluşu" deyip su havzalarının tahribatına dikkat çekip JES‘ler ve HES‘lere işaret etti. Kahraman; sanayi, evsel ve tarımsal kaynaklı su kirliliğinin de kontrol altına alınamadığını vurguladı. Kahraman, su kaybının yaşandığı havzalara başka bir havzadan su aktarılarak sorunun çözülmeye çalışılmasını yanlış politika olarak değerlendiriyor.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

 

Bağlantılar: 
http://yeniyasamgazetesi2.com/resmi-veriler-dogru-degil/
 

Okunma Sayısı: 16
Fotoğraf Galerisi