TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ŞUBE BAŞKANIMIZ SEVİM YÜRÜTEN ATIKSULARDA KORONAVİRÜS TESPİTİ, ÜLKEMİZDE YAPILAN ÇALIŞMALAR VE ERKEN UYARI SİSTEMİNE DAİR AÇIKLAMALARDA BULUNDU.
Bursa Şube 24.12.2020 (Son Güncelleme: 25.12.2020 14:24:25)

 

22.12.2020 tarihinde Şube Başkanımız Sevim YÜRÜTEN, Line TV ile gerçekleştirdiği röportajda; atıksularda koronavirüs tespiti, ülkemizde yapılan çalışmalar ve Erken Uyarı Sistemi konularına değinmiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı`nın başlattığı, Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge ALPARSLAN KOCAMEMİ hocamızın bilimsel danışman ve proje yürütücüsü olarak görev aldığı ve pandeminin bölgesel düzeydeki dağılımının ortaya konduğu projeden bahseden YÜRÜTEN, "Yeni Tip Koronavirüsün Atıksularda Tespiti ve Erken Uyarı Sistemi Çalışmaları" nın devam ettiğini, rutin analizler için Bursa`nın da içinde bulunduğu 22 pilot şehir belirlendiğini belirtmiştir.

Bursa`da da Kentsel Atıksu Arıtma Tesislerinin giriş ve çıkışlardan numuneler alınarak analizlerin yapıldığı proje için atıksularda SARS-COV-2 takibinin salgın dinamiklerinin tespitinde önemli olduğunu ve atıksulardaki koronavirüs yükü ile vaka sayıları arasında bağlantı sağlanması açısından erken uyarı sisteminin kurulmasının amaçlandığını vurgulamıştır.


 

Okunma Sayısı: 103
Fotoğraf Galerisi