TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
GAZİANTEP`TE İŞ KAZASI!

30.01.2013 tarihinde bu defa da Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi‘nde kurulu Güneydoğu Galvaniz Fabrikası‘nda patlama oldu. Patlamada, 7 işçinin feci bir şekilde öldüğü, 13 işçinin ağır yaralandığı gelen bilgiler arasında.

Gerek patlamanın olduğu fabrikada ve gerekse Organize Sanayi Bölgesi‘nde çalışan işçi sayısının verilmemesi, çelişkili rakamlar dile getirilmesi, bölgede kayıt dışı, sigortasız, kaçak işçilerin yanı sıra Suriyeli mülteci işçilerin de çalıştırıldığı gösteriyor.

Ülkemizde denetimsizliğin had safhada yaşandığı, işçilerin fazla sürelerle çalıştırılmalarından dolayı yorgun oldukları düşünüldüğünde, yeni kazalar sonucu ölümlerin meydana gelebileceğini tahmin etmek zor değil.

Gaziantep‘te meydana gelen patlama, ülkemizde her yıl ortalama bin işçinin ölümüne, on binlercesinin sakat kalmasına yol açan iş cinayetlerinin faillerinin ve suç ortaklarının izini; patlayan bir tankta, çöken maden ocağında aramanın nafile bir çabadan öteye gitmeyeceğini bir kez daha göstermiştir.

Evet! Organize Sanayi Bölgeleri patlıyor, işçiler ölüyor. İstanbul Davutpaşa, Ankara OSTİM... Ve şimdi de Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi. Tüm bunlar yaşanırken kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyoruz. Artık dur demenin zamanı geldi. Kendini sorumlu hisseden tüm kişi ve kuruluşları görevlerini yerine getirmelerini bekliyoruz.

Gaziantep‘te hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına başsağlığı diliyor, yaralanan işçilere geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

01.02.2013 00:00
Okunma Sayısı: