TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ, ÇEVRENİN ANTALYA GÜNLÜĞÜ…

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA ŞUBESİ - DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

Dünya Çevre Günü, Çevrenin Antalya Günlüğü...

Çevre; hayatı tamamlayan, insanla birlikte tüm canlıların varlığını sürdürebildiği bu dünyadaki yegane ortamdır.  19 yy. da yaşanan sanayi devrimi ve dünya nüfusundaki hızlı artışla birlikte çevre sorunları daha etkili bir biçimde kendini hissettirmiş, bu sorunlara geçici lokal çözümler yerine bütünsel yaklaşımlarla global çözüm bulunması gerektiği gerçeği kabul görmüştür. Buradan yola çıkarak bundan 42 yıl önce 1972 yılında İsveç‘in Stockholm kentinde Çevre Sorunlarının ele alındığı Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı düzenlenmiş ve 5 Haziran gününün "Dünya Çevre Günü" olması kararlaştırılmıştır.

Dünya Çevre Gününde kamuoyunda farkındalık yaratmak yaşadığı kentin veya ülkenin çevre sorunlarına dikkat çekmeye çalışırken biz de Çevrenin Antalya için günlüğünü değerlendirmesini buyurun birlikte yapalım.

Antalya turizmin başkenti olarak kabul gören, turizmini de temiz çevresine dayalı olarak devam ettirmektedir. Yılda 15 milyon turist sayısına ulaşan, turistik yatak kapasitesi her yıl daha da artış gösteren Ülkemizin en hızlı nüfus artışına sahip olan bir kent konumundadır. Yani çevrenin korunmasına en çok ihtiyaç duyan..

Turistik oteller için doğal arkeolojik sit alanlarının bile tahrip edildiği, kış aylarında hava kirliliğinin yaşandığı, derelerinin HES‘lere hapsedildiği, madencilik adına doğal alanlarının talan edildiği, plajlarının siyasi çekişmelerle kurban edildiği Antalya‘nın çevre gününü ku...

Çevrenin Antalya günlüğü pek iç acıcı görünmemektedir, yani görüldüğü üzere çevre günüde maalesef kutlanacak bir şey yok.

Saygılarımızla.

 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

Antalya Şubesi

 

04.06.2014 00:00
Okunma Sayısı: 414
Fotoğraf Galerisi