TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ÇEVRE MÜHENDİSLERİNDEN `ÇEVRE` UYARISI

 

Çmo‘dan Hava Kirliliği Uyarısı

09 Ocak 2014 10:32


Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Bölge Temsilcisi Kenan Doğan, kentin son yıllarda çevresel açıdan birçok olumsuzlukla karşı karşıya bırakıldığını, özellikle kış aylarında yoğun bir hava kirliliğine maruz kaldığını bildirdi.

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Bölge Temsilcisi Kenan Doğan, kentin son yıllarda çevresel açıdan birçok olumsuzlukla karşı karşıya bırakıldığını, özellikle kış aylarında yoğun bir hava kirliliğine maruz kaldığını bildirdi.

Doğan, yazılı açıklamasında, hava kirliliğinin, Adana‘nın üzerine adeta "kabus" gibi çöktüğünü ve özellikle akşam saatlerinde sokağa çıkan vatandaşların göz ve boğazında yanma oluşarak nefes almakta zorlandığını belirtti. Adana‘nın genel çevresel sorunları ve hava kirliliği konusunda belirledikleri durum tespitini sık sık gündeme getirerek çözüm arayışları içerisinde oldukları ifade eden Doğan, özellikle yanma verimi düşük, kükürt oranı yüksek olan kömürlerin hava kirliliğine neden olan etmenlerden biri olduğunu vurguladı.

Doğan, dağıtılan kömürlerin miktarı ve analiz sonuçları ile ilgili herhangi bir veriye ulaşılamadığını da ileri sürerek, şunları kaydetti:

"Isınmadan Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliğine göre dağıtılan kömürlerin ne kadar olduğu, analiz sonuçlarının yaptırılıp yaptırılmadığı, yaptırılıyorsa bu verilerin Adanalı yetkin kurum ve kuruluşlarla ile paylaşılarak gereğinin yapılması gerekmektedir. İlimizin çeşitli noktalarında hava kalitesi ölçüm istasyonları bulunmaktadır. Rutin aralıklarla aldığımız veriler neticesinde birçok kirletici parametrenin, sınır değerlerin çok üstünde olduğu görülmektedir.

Hava kirliliğine neden olan diğer bir unsurda araçların egzozlarından çıkan emisyonlardır. Trafikte egzoz emisyonu yaptıran araç sayısı ile yaptırması gereken araç sayısı arasında fark olduğu tahmin edilmektedir. Emisyon ölçümlerinin rutin tarihlerinde yaptırılması ve bununla ilgili denetimlerin arttırılması önleyici bir durum teşkil edecektir."

Doğan, hava kirliliğinin insan sağlığını olumsuz etkilediğini, özellikle üst ve alt solunum yolları hastalıklarının artış gösterdiğini,  bebekler, çocuklar, gebe ve yaşlılarda ciddi oranda risk teşkil ettiğini bildirdi. - Adana

 

09.01.2014 00:00
Okunma Sayısı: 336