TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
CAN GÜVENLİĞİMİZ TEHDİT ALTINDA!

22.05.2014 tarihinde Berkin Elvan‘ın ölümü ve Soma‘da yaşama katliamı protesto etmek için toplanan liselilere karşı gerçekleştirilen polis saldırısı sırasında, Okmeydanı Cem evi bahçesinde bulunan Uğur Kurt isimli yurttaşımız polisin gerçek silahlarla açtığı ateş sonucu kafasına isabet eden kurşunla ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirmiştir. Yaşanan can kaybını protesto eden kitleye polis tarafından tekrar saldırıldığı sırada ise bir yurttaşımızın daha hayatını kaybettiği ifade edilmiştir.

 

2013 Haziran ayında yaşadığımız Gezi Direnişi‘nden bu yana bizzat devlet yetkilileri ve mevcut iktidar tarafından desteklenen ve kahraman ilan edilen polis terörünün bir canımızı daha katletmesinden duyduğumuz derin üzüntünün yanı sıra, sistemli bir hale gelmiş ve devletin kolluk güçleri tarafından gerçekleştirilen olağanüstü hal uygulamalarından birini daha yaşıyor olmanın kaygılarını en ağır şekilde hissediyoruz.

 

İki gündür Okmeydanı özelinde uygulanan açıkça katliam girişimi halini almış baskı ve zor uygulamaları, siyasal iktidarın halka yaklaşımdaki önceliklerini deşifre etmeye yetecek kapsamda olaylardır. Soma‘da yakınlarının durumunu merak eden madenci yakınlarına, hastane önünde çocuğunun sağlık durumu için endişelenen Berkin‘in ailesine, Güvenpark‘ta Ethem‘in cenazesi için toplanan kitlelere saldıran bu zihniyet; pratikte dünya savaşı dönemi faşizan uygulamalarını ve darbe dönemi katliamlarını aratmayacak denli yaptırımlarla halkı sindirme ve korkutma çabalarını sürdürmektedir. 

 

Alevi yurttaşlarımızın ibadethanelerinin önünde yaşanan bu cinayet aynı zamanda siyasal iktidarın toplumun farklı kültür, inanç ve kimliklerine karşı takındığı tavrın açık bir ifadesidir. Halka ve toplumsal muhalefetin bütününe bu yaklaşım yaşanan can kayıplarında tetiği çekenler kadar, katilleri koruyanları da pay sahibi yapmaktadır.

 

Yaşananların sorumlusu demokratik hak ve özgürlüklerini kullanıp, taleplerini sokaklarda, meydanlarda dile getirenler değil, halkı düşman gözüyle gören ve tüm yasal ve demokratik eylem ve etkinliği zor araçlarıyla yok etmeye çalışan iktidar anlayışıdır.

 

Uğur Kurt şahsında tüm yitirdiklerimizi bir kez daha anıyor, adalet arayışı mücadelemizin süreceğini yineliyor ve mevcut iktidarın halka karşı kinini ve nefretini ise bir kez daha en ağır şekilde kınıyoruz.  

 

 

TMMOB ANKARA İL KOORDİNASYON KURULU

23.05.2014 00:00
Okunma Sayısı: 515