TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
BASIN AÇIKLAMASI; 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

BASINA VE KAMUOYUNA

  

5 Haziran Dünya Çevre Günü

 

1972 yılında Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında                  5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmiştir.

41 yıldır kutlanan 5 Haziran Dünya Çevre Günü‘ne geldiğimizde ovalarımızda termikler, derelerimizde plansız programsız kurulan HES‘ler, ÇED süreçleri devre dışı bırakılarak yapılan projeler, Sinop‘ta ve Mersin‘de atıklarının ne olacağı konusunda bir bilgi sahibi olmadığımız nükleer santraller, 2B ile ormanlarımızın tahribatı gündemimizde hala yer almaktadır. Bu olumsuz çevresel durumların bir an önce giderilmesi ve çevresel tahribatın en aza indirilmesi konusunda görev üstlenen herkesin daha dikkatli olmasını temenni ediyoruz.

Biz çevre mühendisleri; Güçlü ve tek başına bir çevre bakanlığının olduğu, planlı bilim ve tekniğin ışığında şekillenen enerji politikalarının hayata geçtiği, merkezde ve taşrada çevre mühendisleri kadrolarının arttırıldığı, çevre görevlisi değil çevre mühendisi olarak çalışan saha mühendislerimizin olduğu, kentsel dönüşümün kentsel ranta dönüşmediği, kentlerimizin dokusuna uygun projelerin gerçekleştirildiği, yeşilin onur, mavinin gurur, çevrenin hayat kabul edildiği bir ülke umut ediyoruz.

Beraberce ve kardeşçe daha temiz bir dünyada yaşama arzusu içinde olan, ilimizde ve ülkemizin birçok ilinde demokratik haklarını sağduyuyu elden bırakmayarak kullanarak taksim gezi parkına sahip çıkan dostlarımıza selamlarımızı gönderiyoruz.

Çevre Mühendisleri Odası Samsun Bölge Temsilciliği olarak çevremize, ülkemize, yaşamımıza, sokağımıza, toprağımıza, suyumuza, yeşilimize, mavimize bilimin doğruları altında kararlılıkla sahip çıkmaya devam edeceğiz. Dünya Çevre Günü kutlu olsun.

Saygılarımızla.

    TMMOB

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI

SAMSUN BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ

05.06.2013 00:00
Okunma Sayısı: 1017