TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ANKARA`DA 20 DAKİKADA `DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ`NÜ KUTLADIK

Ankara‘da 20 Dakikada "Dünya Çevre Gününü" Kutladık

           

İnsanoğlunun doğal kaynaklarını tüketmeden, yağmur sularını yeniden kullandığı, içme suyu elde ettiği, elektrik ürettiği 21. Yüzyılda, biz Ankara‘da hangi yüzyılda yaşıyoruz?

1994 yılından bugüne kadar Ankara genelinde toplamda 1.508.367 metre ‘Yağmur Suyu Hattı‘ döşendiği şehrimizde 20 dakikalık yağmur sonucunda 70 günde yapılan alt geçitler derelere dönmüş, Metro İstasyonlarında su baskınları olmuş, şehrimizin giriş çıkışlarındaki ana arterlerde uzun kuyruklar oluşmuş, kısacası Ankara da hayat felç olmuştur. Yerel seçimler öncesi yangından mal kaçırır gibi yapılan alt geçitler ve köprülü kavşakların bedelini yine Ankaralılar ödemiştir.

Yaşananlar ilgili makamlarca Her defasında doğal afet olarak nitelendirilse de, yaşananların seçim odaklı, plansız, hızlı yapılan yollar ve yapılar nedeniyle olduğu SU YÜZÜNE ÇIKMIŞTIR.

Planlı kentleşmeden uzak, alt yapısı her yağmurda alarm veren şehrimizde yetkililer tarafından gerekli önlemler alınmalı, yapılacak çalışmalar Ankaralılar ile biran önce paylaşılmalıdır.

 

Rant için talan edilen ormanlar,

Taht için katledilen A.O.Ç.

Ve şimdi de denizine kavuştu(!) ANKARA

 

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ

8. DÖNEM YÖNETİM KURULU

06.06.2014 00:00
Okunma Sayısı: 255
Fotoğraf Galerisi