TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ADANA`DA HAVA KİRLİLİĞİ.

ADANA‘DA HAVA KİRLİLİĞİ

Adanada Hava Kirliliği

09.01.2014 11:37Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Bölge Temsilcisi Kenan Doğan, "İzleme ve denetim yetkisine sahip kurum ve kuruluşlar anayasal hak olan ‘herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir‘ ilkesini göz ardı etmemeli, hava kirliğini önleyic

 

 Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Bölge Temsilcisi Kenan Doğan, "İzleme ve denetim yetkisine sahip kurum ve kuruluşlar anayasal hak olan ‘herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir‘ ilkesini göz ardı etmemeli, hava kirliğini önleyici tedbirleri biran önce yaşama geçirmelidir" dedi.

Doğan, yaptığı açıklamada, ülkemizin güneyinde, denize kıyısı olan, içerisinden nehir geçen, bir zamanlar narenciye zengini ve tarım kenti olan Adana‘nın son yıllarda çevresel açıdan birçok olumsuzlukla karşı karşıya bırakıldığını, özellikle kış aylarında yoğun bir hava kirliliğine maruz kaldığını ifade ederek, "Günümüzde hava kirliliği Adana‘nın üzerine adeta bir kabus gibi çökmektedir. Özellikle akşam saatlerinde sokağa çıkan insanların gözlerinde ve boğazında yanma oluşmakta ve nefes almakta zorlanmaktadırlar. İzleme ve denetim yetkisine sahip kurum ve kuruluşlar biran önce bu kirliliğe çözüm bulmalıdırlar" diye konuştu.

ARAÇ EMİSYON DENETİMLERİ ARTTIRILMALI

Temsilcilik Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya gelerek televizyon programları ve farklı mecralarda Adana‘nın genel çevresel sorunları ve hava kirliliği konusunda belirledikleri durum tespitini sık sık gündeme getirerek, çözüm arayışları içerisinde oldukları belirten Doğan, özellikle kaymakamlıklarca dağıtılan yanma verimi düşük, kükürt oranı yüksek olan kömürlerin hava kirliliğine neden olan etmenlerden biri olduğunu söyledi.

Dağıtılan kömürlerin miktarı, kömürlerin analiz sonuçları ile ilgili her hangi bir veriye ulaşılamadığını da belirten Doğan, şöyle devam etti:

"Isınmadan Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliğine göre; dağıtılan kömürlerin ne kadar olduğu, analiz sonuçlarının yaptırılıp yaptırılmadığı, yaptırılıyorsa bu verilerin Adanalı yetkin kurum ve kuruluşlarla ile paylaşılarak gereğinin yapılması gerekmektedir. İlimizin çeşitli noktalarında hava kalitesi ölçüm istasyonları bulunmaktadır. Rutin aralıklarla aldığımız veriler neticesinde birçok kirletici parametrenin, sınır değerlerin çok üstünden olduğu görülmektedir. Hava kirliliğine neden olan diğer bir unsurda araçların egzozlarından çıkan emisyonlardır. Trafikte egzoz emisyonu yaptıran araç sayısı ile yaptırması gereken araç sayısı arasında fark olduğu tahmin edilmektedir. Emisyon ölçümlerinin rutin tarihlerinde yaptırılması ve bununla ilgili denetimlerin arttırılması önleyici bir durum teşkil edecektir. Konu ile ilgili yerel yönetimlerin ve denetim hizmetini yürüten kurumların halkı bilgilendirici eğitimler düzenlemesi gerekmektedir."

HAVA KİRLİLİĞİ ÖMRÜ KISALTIYOR

Hava kirliliğinin çevre ve insan sağlığını olumsuz etkilediğini belirten Doğan, özellikle üst ve alt solunum yolları hastalıklarının artış gösterdiğini, bebekler, çocuklar, gebe ve yaşlılarda ciddi oranda risk teşkil etiğini vurguladı.

Yapılan araştırmalarda havası kirli olan yerlerde, insanların daha erken yaşlarda hayatlarını kaybettikleri; genelde bol oksijenli ortamlarda yaşayan kişilerin ise daha uzun süre yaşadıklarının tespit edildiğini söyleyen Doğan, "Hava kirliliğinin önlenmesinde bitkiler önemli bir yere sahiptir. Yeşil alanlar şehirlerde hava kirliliğini önleme, temiz hava sirkülasyonunu sağlama, iklimi yumuşatma, yaşanabilir bir çevre oluşturma açısından büyük öneme sahiptir. İlimizde kişi başına düşen yeşil alan miktarı gün geçtikçe azalmakta, bu nedenle kent içi ekolojik dengenin bozulduğu görülmektedir. Her zaman söylediğimiz gibi ‘doğayı atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldık‘ ilkesiyle hareket etmediğimiz sürece sürdürülebilir bir gelecekten söz etmek mümkün olmayacaktır" şeklinde konuştu.

 

 

09.01.2014 00:00
Okunma Sayısı: 331