TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
16. Dönem Toplantı No:05 29 Nisan 2022 OYK toplantı kararları

 

Toplantı Tarihi          : 29 Nisan 2022

Toplantı Sayısı          : 05

Toplantı Başkanı: Ahmet Dursun KAHRAMAN

Toplantı Katılımcıları: Fatma AKGÜN, Serdar GÖKŞEN, Miray DOKURER, Örgen UĞURLU

 

Karar: 025

018 nolu karar gereğince Eğitim Komisyonumuzu oluşturmak amacıyla Birimlerimizden gelen isim önerileri değerlendirilerek aşağıdaki isimleri yer alan üyelerimizle eğitim komisyonunun oluşturulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

16. Dönem Eğitim Komisyonu:

Adana Şube:   Alaattin IŞIK, Elif PINAR       

Antalya: Uğur KILIÇ, Çiğdem CENGİZ, Beyza MORALI EKİNCİ

Bursa Şube:    Nur Arda TÜRKMEN

Diyarbakır Şube: M. Resul ALMASTAŞ, Sadettin KILIÇ, Fesih ATKU, Yadigar AYVERDİ, Canfidal BOLDAŞ

Gaziantep Şube: Murat AKYÜZ, Bekir AVCI, Emrah BOSTAN

İstanbul Şube: Sedat Durel, Hakan Dulkadiroğlu

İzmir Şube: Deniz Dölgen, Efem Bilgiç, E.Helil İnay Kınay, Nihan Öztürk, Nuri Azbar, Serhat Tanyeri , Serpil Özmıhçı, Yiğithan Kazancı, Kardelen Kelkitoğlu, Nazgül Melisa Kılıçoğlu

Kocaeli Şube: Bahar YÜNYELİ

Mersin Şube:  GÜLŞAH ALBAYRAK

Samsun Şube:Neslihan SARAÇ

Konya İl Temsilciliği:   Mehmet Yıldırım Gündüz, Hüseyin Öztaş

 

Karar: 026

018 nolu karar gereğince Eko Kırım ve Çevresel Adalet Suçlarını İzleme Komisyonumuzu oluşturmak amacıyla Birimlerimizden gelen isim önerileri değerlendirilerek aşağıdaki isimleri yer alan üyelerimizle Eko Kırım ve Çevresel Adalet Suçlarını İzleme komisyonunun oluşturulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

16. Dönem Eko Kırım ve Çevresel Adalet Suçlarını İzleme Komisyonu:

Adana Şube:   Emine GÜVEN, Samet GÜLEÇ

Antalya Şube: Funda ZAİM   

Bursa Şube:    Murat YAGCIOĞULLARI, Semih MESTAN

Diyarbakır Şube:         Nujiyan YILDIRIM, Yadigar AYVERDİ, Sadettin KILIÇ, Canfidal BOLDAŞ, Elif ÖZEK, Ercan PADİR

Gaziantep Şube:         Osman ERKAN, Abdullah TURAN, Alaattin KORKMAZ

İstanbul Şube: İlden kibar, Onur Küçük, Esin Tuğçe Yazıcı,Ömür Yaşayan

İzmir Şube:     E. Helil İnay Kınay

Kocaeli Şube: Büşra BOSNA TOPKAÇ, Begüm BAY, Nadir ÖZKANLI

Mersin Şube: SİNAN CAN, ZEKİ ALTUN

Samsun Şube: Kübra KÜÇÜK

 

Karar: 027

018 nolu karar gereğince İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği Komisyonumuzu oluşturmak amacıyla Birimlerimizden gelen isim önerileri değerlendirilerek aşağıdaki isimleri yer alan üyelerimizle İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği komisyonunun oluşturulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

 

16. Dönem İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği Komisyonu:

Adana Şube:   Serdar Cengiz ESEN, Samet GÜLEÇ, Derya KOÇ

Antalya Şube : Hasan APAYDIN

Bursa Şube:    Mehmet YİĞİTBAŞ

Diyarbakır Şube:         Ömer KURT, Feyat AZİZOĞLU, Canfidal BOLDAŞ, Dicle ÇİÇEN

Gaziantep Şube:         Aydın ARSLAN, Şükrü KARACA, Ebru ÇAKIR

İstanbul Şube:            Aysel Yılmaz, Ömür Yaşayan

İzmir Şube:     Hakan Tanyeri , Müge Bağırgan

Mersin Şube:  ŞEYDA TÖP , FATMA SİNEM AKKURT

Samsun Şube : Neslihan SARAÇ

 

Karar: 028

018 nolu karar gereğince Mesleki Haklar ve Çalışmalar Komisyonumuzu oluşturmak amacıyla Birimlerimizden gelen isim önerileri değerlendirilerek aşağıdaki isimleri yer alan üyelerimizle Mesleki Haklar ve Çalışmalar komisyonunun oluşturulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

 

16. Dönem Mesleki Haklar ve Çalışmalar Komisyonu:

Adana Şube:   Anıl KÖNTE, Soner DALGIN, Osman YAVAN

Antalya Şube: Orhan TİRYAKİOĞLU, Sebahat OKAY, Merve ÇALIŞKAN SIZAN

Bursa Şube:    Emine Arslan TEKER

Diyarbakır Şube:         M. Resul ALMASTAŞ, Sadettin KILIÇ, Zeki DOĞRU, Yadigar AYVERDİ, Fesih ATKU

Gaziantep Şube:         Yusuf ACAR, Fatma Nur KERECİ, Nihal K. TURGUT

İstanbul Şube:            Zeynep Gül Karamanlı, Fatih Güçtaş

İzmir Şube:     A.Mustafa GÜLEŞ, E. Helil İnay Kınay, Nihan ÖZTÜRK, Serhat TANYERİ

Kocaeli Şube: Zeynep SOYER, Murat SANCAK

Mersin Şube: YAKUP BERKAY IŞIK, MEHMET KAYA

Samsun Şube : Nadir ŞİMŞEK, Deniz ÖZDOĞAN

Konya İl Temsilciliği:   İlker İRİOĞLU

 

Karar: 029

018 nolu karar gereğince Sosyal Etkinlikler Komisyonumuzu oluşturmak amacıyla Birimlerimizden gelen isim önerileri değerlendirilerek aşağıdaki isimleri yer alan üyelerimizle Sosyal Etkinlikler komisyonunun oluşturulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

16. Dönem Sosyal Etkinlikler Komisyonu:

Adana Şube:   Ulviye MAZI

Antalya Şube: Emrah ÜNAL, Şevket KILIÇ, Diren GÜLTEKİN, Ebru YALVAÇ AÇKALMAZ

Bursa Şube:    Aybüke İPEK

Diyarbakır Şube: Feyat AZİZOĞLU, Ercan PADİR, Ruhat AVAĞ

Gaziantep Şube:         Neslihan ÖZTÜRKMEN, Mehmet DEMİR, Hasan ŞİMŞEK

İstanbul Şube:            Akan ÇELİK, Elif ÜNAL

İzmir Şube:     Müge BAĞIRGAN, Arzu YÜCEL , Reşat Onur AKSOY

Kocaeli Şube: Oylum AYDIN,  Nejla AYER

Mersin Şube:  Yakup Berkay IŞIK, Ceyhun MAZRUK

Samsun Şube: Sükut ANIL, Nuri Can ERSİN

Konya İl Temsilciliği:   Mehmet Yıldırım GÜNDÜZ

 

Karar: 030

018 nolu karar gereğince Teknik Değerlendirme Komisyonumuzu oluşturmak amacıyla Birimlerimizden gelen isim önerileri değerlendirilerek aşağıdaki isimleri yer alan üyelerimizle Teknik Değerlendirme komisyonunun oluşturulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

16. Dönem Teknik Değerlendirme Komisyonu:

Adana Şube:   Deniz ORHAN, Ulviye MAZI  

Antalya Şube: Orhan TİRYAKİOĞLU

Bursa Şube:    Sabahattin Sıddık CİNDORUK

Diyarbakır Şube:         Recep SEYKAN, Nujiyan YILDIRIM, M. Resul ALMASTAŞ, Sadettin KILIÇ, Yadigar AYVERDİ, Ruhat AVAĞ, Zeki DOĞRU, Canfidal BOLDAŞ, Fatma AKGÜN, Feyat AZİZOĞLU, Ercan PADİR, Elif ÖZEK, Dicle ÇİÇEN, Fesih ATKU

Gaziantep Şube:         Cerrah DEMİRCİ, Erol DALKILINÇ, Aslıhan KOYUNCU

İstanbul Şube: Onur KÜÇÜK, Emine Banu EKİZ

Kocaeli Şube: Gökhan TİLKİ, Taner ALKAY, Emre OKUMUŞ

Mersin Şube:  EDA ALABAŞ

Samsun Şube: Derya Nur DENİZ

Konya İl Temsilciliği: Özlem TEKELİOĞLU, Ayşegül KILINÇ

 

Karar: 031

Ankara  Şubemizin 21.12.2021 tarihinde yapılan demirbaş sayımında kullanılmaz durumda olduğu tespit edilen ve aşağıda sayılan demirbaşların terkin edilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

2  adet SMC USB WİRELESS ADAPTER

1 Adet HP CP1025 Renkli Laser Yazıcı

1 Adet Samsung GT-19082 Grand Metalic Cep Telefonu

1 adet A4 Tech KLAVYE

1 adet ROLL UP 1x 2 M. ÖRÜMCEK STAND

1 adet 100x65 Beyaz ilan panosu

5 adet Kırlangıç tipi masa bayrağı

1 adet A4 Tech OP-620D Mouse

1 adet Optik Mouse Trust 18470 Hyperwhell Mouse

Karar:032

Kocaeli  Şubemizin 30.12.2021 tarihinde yapılan demirbaş sayımında kullanılmaz durumda olduğu tespit edilen ve aşağıda sayılan demirbaşların terkin edilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

 

1 Adet Shoron marka bordo renkli masa telefonu,

1 Adet Arçelik su sebili,

1 Adet jaluzi,

1 Adet Midea Marka vantilatör,

1 Adet motorola marka cep telefonu,

 

Karar:033

28.04.2022 tarihli dilekçe ile; Şanlıurfa ilindeki Çevre Mühendislerinin, mesleki hakları, mesleki örgütlülüğü, toplum ve ekoloji yararına olan çalışmaları, çevre mühendisliğinin önemi ve saygınlığını, çevre mühendislerinin mesleğinin gelişmesi, meslek haklarının korunması ve geliştirilmesi için Şanlıurfa ilinde Çevre Mühendisleri Odası temsilciliğinin açılması talebi değerlendirilerek  Şanlıurfa ilinde temsilcilik açılmasının uygunluğuna, aşağıda isim ve sicil numaraları bulunan üyelerimizin Temsilcilik Yönetim Kurulunda görev almak üzere atanmalarına oy birliği ile karar verilmiştir.

 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Şanlıurfa Temsilciliği Yönetim Kurulu:

 

2640- Nedim ÇİÇEK

8362- Mustafa KÖYLÜ

10793- Mahmut MEMİTANLI

3979- Müslüm Dündar CANBEYLİ

15145- Umut Arif KIRKAĞAÇ

 

Karar: 034

Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü tarafından iletilen yazı ile;

İzmir Valiliği tarafından Küçük Menderes Havza Yönetim Heyetinin 25.05.2021 tarihinde gerçekleştirilen 2020 yılı toplantısında Heyet Kapsamında alt komisyonlar kurulması kararı alındığı, bu amaçla 5 adet alt komisyon oluşturulduğu, alt komisyon çalışmaları kapsamında her alt komisyonun başkan olarak belirlenen kurum tarafından koordine edilerek yılda en az 1 kez çevrimiçi ortamda ve yüz yüze olarak toplanması, komisyonların çalışma konuları kapsamında Havza Koruma Eylem planı eylemleri, Nehir Havza Yönetim Planı tedbirleri ve havza bazlı diğer planlar ile ilgili mevcut durum değerlendirmesi ve raporlanması gereken tedbirler ile ilgili gelişmelerin ortaya konması ve kararların Havza yönetim heyetine sunulmak üzere oy çokluğu ile alınması gerektiği belirtilmektedir. Bu bağlamda Bölge Müdürlüğü`nün alt komisyon başkanı olduğu Doğa Koruma, Taşkın ve Kuraklık alt komisyonu olarak 1. Toplantının 25.11.2021 tarihinde yapıldığı, 2022 yılı için 1. Toplantının 18.05.2022 tarihinde saat: 14.00 da gerçekleştirileceği, bu doğrultuda 09.03.2022 tarih ve E- 28640755-045.01-4808344 sayılı yazı ile istenilmiş olan tedbirler programı kapsamında neler yapıldığı, Havza Koruma Eylem Planı eylemleri, Nehir Havza Yönetim Planı tedbirleri ve havza bazlı diğer planlar ile kurumumuz sorumluluk sahası içinde bulunan ve kurumunuza verilen faaliyet ve tedbirlerle ilişkili gerekli hazırlıkların yapılarak söz konusu toplantıya katılım sağlanması, toplantıda komisyon üyelerine gerekli bilgilendirmelerin yapılması talebi belirtilmiştir.

İzmir Şubemiz tarafından Küçük Menderes Havzası hususunda çalışmaların yapıldığı ve söz konusu toplantılara katılım sağlandığı bilinmektedir. Bu sebeple İzmir Şubemizden, Müdürlük tarafından toplantıda aktarılması talep edilen bilgi ve belgelerin, raporların  Oda Genel Merkezimizle paylaşılmasının talep edilmesine karar verilmiştir.

 

Karar: 035

28 Nisan 2022 tarih ve 693 sayılı TMMOB`nin yazısı ile 26-28 Mayıs 2022 tarihlerinde yapılacak TMMOB Genel Kurulu çalışmaları nedeniyle   TMMOB Yönetmeliklerine ilişkin önerilerimizin Birliğimize iletilmesi talebi belirtilmiştir. Birimlerimizden  TMMOB yönetmeliklerine ilişkin görüş ve öneriler var ise Oda Genel Merkezimize iletilmesinin talep edilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Karar: 036

28 Nisan 2022 tarih ve 695 sayılı TMMOB`nin yazısı  ile TMMOB 46.Dönem 1.Danışma Kurulu toplantısının 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü Ankara`da Makine Mühendisleri Odası Eğitim ve Kültür Merkezi`nde (Selanik Caddesi No:76 Kızılay-Ankara) ) saat 10.00`da toplanacağı , Danışma Kurulunun Oda Yönetim Kurulları, Şube Yönetim Kurulları ve Bölge Temsilciliği Yürütme Kurulu Üyeleri ve İl/İlçe Koordinasyon Kurullarının katılımıyla aşağıdaki gündemle gerçekleştirileceği bildirilmiştir. Ayrıca aynı gün içerisinde Danışma Kurulu`na saat 12:30`da ara verilerek bina önünde kitlesel basın açıklaması eylemi gerçekleştirileceği iletilmiştir. Birimlerimize konu hakkında bilgilendirme yapılmasına oybirliği ile karar verilmiştir. 

 

G Ü  N D E M: TMMOB çalışmaları ve Gezi Davasında verilen cezalar

TARİH: 14 MAYIS 2022

SAAT  : 10:00

YER    : Makine Mühendisleri Odası Eğitim ve Kültür Merkezi

             (Selanik Caddesi No:76 Kızılay-Ankara)

 

Karar: 037

Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası etkinlikleri için  Birimlerimiz tarafından basın açıklaması, söyleşi, panel/forum, sosyal medya aktiviteleri vb. etkinlik programlarının hazırlanması için çağrı yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Karar: 038

Av. .... ve Av. ......... ile Odamız arasında olan sözleşme hükümlerine uygun olarak aylık bilgilendirme yapılmadığından mutabakat bilgilerinin iletilmesi için ihtarname çekilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.

Karar: 039

Aşağıda isim ve sicil numaraları belirtilen üyelerimizin istifa talepleri değerlendirilerek gerekli koşulları yerine getirdikleri görülmüş olup istifa taleplerinin uygunluğuna, ..... sicil numaralı üyemiz .......`nin gerekli koşulları yerine getirmemesi sebebiyle istifa talebinin reddine oy birliği ile karar verilmiştir.

3121    RABİA KAYA

6911    ANDAÇ AĞCAGÜL

10644  SEDEF KAYIKÇI

11207  GÜLŞAH ERSOY AKSU

 

Karar: 040

Kuraklık Sempozyumu düzenlenmesine oybirliği ile karar verilmiştir.

 

Karar: 041

01/03/2022 tarih 31765 Sayılı Resmi Gazete`de yayınlanarak yürürlüğe giren Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 1. maddesi ile eklenen Maden Yönetmeliğinin 115. maddesinin 4. fıkrasının iptali talebiyle dava açılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

22.06.2022 00:00
Okunma Sayısı: 279