TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
BAŞARDIK! ARTIK; ÇEVRE GÖREVLİSİ DEĞİL ÇEVRE MÜHENDİSİ!
Kocaeli Şube 30.11.2018 (Son Güncelleme: 30.11.2018 11:16:39)

 

BAŞARDIK!

ARTIK; ÇEVRE GÖREVLİSİ DEĞİL ÇEVRE MÜHENDİSİ

Çevre Kanun‘da değişiklik ön gören Kanun Tasarısı 13 Kasım 2018‘de gündeme gelmiş ve 15 Kasım 2018‘de TBMM Çevre Komisyonunda görüşülerek TBMM Genel Kuruluna iletilmiştir. Söz konusu kanun değişikliğini öğrenir öğrenmez Odamız harekete geçmiş hem Çevre Komisyonu‘nda hem de Bakanlık nezdinde girişim başlatmış ve çevre görevlisi tanımının değiştirilmesi için çalışma yapmıştır. Çevre görevlisi kavramına dair geçmişten günümüze mücadele eden ve deneyimleri olan Odamız hızlı refleks göstererek çözüm odaklı bir yaklaşımla süreci yürütmüştür. Diğer meslek gruplarının lobi faaliyetlerine karşı da ayrıca mücadele edilmiştir.

Gelinen noktada, bugün yasalaşan kanunla birlikte;

1-      Çevre Mühendisleri kendi diplomaları ile, herhangi bir başka belgeye, eğitime ve sınava ihtiyaç duymadan, koşulsuz çevre danışmanlık, çevre yönetim birimi ve çevre görevlisi faaliyetlerini yürütebilecektir.

2-      Yönetmelikle haklarımızın elimizden alınması riski ortadan kaldırılmıştır.

3-      İlk defa bir kanunda Çevre Mühendisi ifadesi yer almış, bundan sonraki mesleki hak mücadelelerimizde hukuksal zemin güçlendirilmiştir.

DİPLOMALARIMIZI TOZLU RAFLARDAN ÇIKARTIP, ÇERÇEVELETME ZAMANI!

Meslektaşlarımıza ve öğrenci arkadaşlarımıza verdiğimiz sözü yerine getirmenin haklı gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Çevre mühendisleri artık geleceğe daha umutlu bakıyor!

Kanun değişikliği sürecinde Odamıza, mesleğimize sahip çıkan çok değerli kişileri de tarihe not etmek gerekir. Kanun değişikliğinde imzası bulunan ve değişikliğin olması için gece gündüz koşturan, emek veren Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili Sn. Çiğdem KARAASLAN, Ak Parti Grup Başkan vekili Sn Bülent TURAN, Ak Parti Ankara Milletvekili Sn. Nevzat CEYLAN, Ak Parti İstanbul  Milletvekili Sn. Abdullah GÜLER, Ak Parti Samsun Milletvekili Sn. Yusuf Ziya YILMAZ, Ak Parti Bursa Milletvekili Sn. Muhammet Müfit AYDIN, Çevre Komisyonu Başkanı Milletvekili Sn. Muhammet BALTA, mesleğimizin önemini vurgulayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sn. Gülizar BİÇER KARACA ve değerli hocamız, bizlere daima destek olan, katılımcı bir anlayışla hareket eden Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Mehmet Emin BİRPINAR‘a çok teşekkür ederiz.

Çevre mühendisleri ve Odamız, mesleki haklarımızı 2006 yılında kanunla ve sonrasında yönetmelikle tırpanlayanları nasıl unutmadıysa, yukarıda isimlerini paylaştığımız mesleğimizi sahiplenen ve destekleyenleri de asla unutmayacaktır.

Değerli meslektaşlarımız,

Uzun süredir mücadele ettiğimiz bu alanda kazandığımız büyük başarı, mesleki dayanışmanın ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası‘nın önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Odaya sahip çıkarak, Oda faaliyetlerinde etkin yer alarak, Odamızı daha da güçlendirmek, daha fazla hakkı elde edebilmek hepimizin elinde. Unutmayalım, birlikten güç doğar!

Bütün mesleki haklarımızı kazanana kadar kararlılıkla çalışmalarımıza devam edeceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyururuz.

Saygılarımızla,

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

Not: Çevre Görevlisi tanımı ilk defa 26.04.2006 yılında Çevre Kanunu‘nda yer almıştır. Kanuna dayanılarak ilk yönetmelik 22.10.2009 yılında yayımlanmış ve mesleki haklarımız kısıtlanmıştır. Yönetmelik 4 defa değiştirilmiştir. Her taslak yönetmelikte çevre mühendislerine yeni zorluklar getirilmeye çalışılmış, Odamız kurduğu temaslarla haklarımızı korumuştur. Ayrıca, birçok defa kanun değişikliği yapılması için girişimlerde bulunulmuş ancak sonuç alınamamıştır. Çevre görevlisi sürecine dair yönetmelik revizyonlarını ve Odamızın çabalarını aşağıdaki adreste inceleyebilirsiniz. http://www.cmo.org.tr/resimler/ekler/c897435762fac53_ek.pdf?tipi=78&turu=H&sube=0

Kanun yapılış sürecinde, iktidar partisi tarafından teklif edilen değişiklik maddelerine dair öneri ve talep iletilebilmektedir. Yani kanun tasarısında olmayan bir maddeye dair değişiklik yapılamamaktadır. Çevre Görevlisi ifadesi Çevre Kanunu‘nun 3 farklı maddesinde yer almaktadır;2. Madde, 20. Madde ve Ek 2. Madde. Gündeme gelen kanun tasarısında sadece tanımlar kısmında olan 2. Maddede değişiklik yapıldığı için diğer maddelere dair değişiklik yapılması söz konusu olamamıştır. Tanımlar kısmında yapılan değişiklikle çevre mühendislerinin kendi diplomaları ile görevlerini yapabilmeleri sağlanmıştır.

 

Okunma Sayısı: 91