TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
KÖRFEZ DE YAŞANAN SIZINTI İLE İLGİLİ ŞUBE BAŞKANIMIZIN AÇIKLAMASI...

10 Ocak 2017 tarihinde Körfez de Yaşanan Petrol Sızıntısı İle İlgili Şube Başkanımız Sayın Sait Ağdacı` nın Açıklamasıdır...

Kocaeli Şube 17.01.2017 (Son Güncelleme: 17.01.2017 10:47:05)

 12 Ocak 2017 Perşembe akşam saatlerinde iGSAS önlerinde Deniz kirliliği ihbarı alınması üzerine ilk tespit olarak poliport tan sızıntı olduğu görülmüş,acil müdahale planı gereğince şirket ilk etapta duruma müdahale de bulunmuş, valilikçe acil müdahale komisyonu kurulmuş (vali yardımcısı, Liman başkanı,il çevre koruma müdürü) araştırma ve müdahaleye başlanmıştır.

 Sızıntının fueloilin tanktan tanka discharge esnasında kaynaklandığı tespit edilmiştir.Gece bariyer çekilmiş ancak kuvvetli rüzgar ve soğuk nedeniyle yakıt cektirilememis, çektirme işlemi sabah tam anlamıyla başlamış, havadan ve denizden kirliliğin boyutu tespit edilmiştir.

 Kirletmenin kaynağını net olarak tespit için alınan numuneler parmak izi yöntemi kullanılmak üzere TÜBİTAK a analize gönderilmiştir.Korfezin temizleme işlemleri devam etmekte olup bundan sonra 5312 sayılı kanun gereği kurulacak ceza takdir komisyonu tarafından analiz sonuçlarına göre kirleten tespit edilerek gereken cezai işlem uygulanacaktır.  

 

Okunma Sayısı: 95