TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
YİNE MADEN, YİNE TAŞERON, YİNE ACI!

İş cinayetleri artık son bulsun…

Genel Merkez 21.11.2016 (Son Güncelleme: 21.11.2016 16:46:16)

Siirt`in Şirvan ilçesindeki Bakır Maden Ocağında, 17 Kasım Perşembe akşamı, şev kayması nedeniyle meydana gelen faciada 16 maden emekçisi toprak altında kaldı. 5 işçi bu faciada yaşamını yitirirken,  11 işçi toprak altında kurtarılmayı bekliyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü‘nün (ILO) verilerine göre ülkemiz ne yazık ki, iş cinayetlerinde dünyada 3. Avrupa‘da ise 1. sırada geliyor. Gediz, Kemalpaşa, Dursunbeyli, Elbistan, Karadon, Soma ve Ermenek maden facialarında yüzlerce maden emekçisi hayatını kaybetti. Soma`da yaşanan ve 301 işçimizin yaşamını yitirdiği büyük maden kazasından bu yana, gerek yasal önlem anlamında, gerek iş ve işçi güvenliği anlamında ve gerekse mevcut iş güvenliği konusundaki denetim eksikliği nedeniyle bir kez daha 16 aile canlarını yitirmenin acısını yaşıyor.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası olarak, iş cinayetlerinin artık son bulması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını, kamusal denetimin yeterli ve etkin biçimde gerçekleştirilmesini ve hatası olanların en ağır şekilde cezalandırılmalarını bekliyoruz.

Yaşamını yitiren maden emekçilerini saygıyla anıyor, Allahtan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 210
Fotoğraf Galerisi