TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
KOCAELİ EVSEL ATIK YAKMA TESİSİYLE İLGİLİ KYÖD DE SİVİL TOPLUM KURULULUŞLARIYLA BİRARAYA GELDİK...
Kocaeli Şube 02.11.2016 (Son Güncelleme: 02.11.2016 14:44:29)

 

Çok sayıda sivil toplum kuruluşu, 27/10/2016 tarihinde çöp yakma tesisiyle ilgili bir toplantı yaptı. Toplantıda, tesisin yaratacağı muhtemel çevre ve sağlık sorunları ele alındı  

Evsel atık yakma tesisi yapılacak. Bir yandan Büyükşehir Belediyesi kamuoyunu bilgilendirme çalışmaları yaparken, sivil toplum kuruluşları da bos durmuyor, Kocaeli Tabip Odası. Çevre Mühendisleri Odası, Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığı, Kocaeli Barosu, Kocaeli Eczacılar Odası, Makina Mühendisleri Odası, Orman Mühendisleri Odası, Şehir Planlamacıları Odası, KYÖD ve KEYAD temsilcileri dün yakma tesisiyle ilgili bir toplantı düzenledi.

DETAYLİ TOPLANTİ

Mimarlar Odası, Kimya Mühendisleri Odası, KSMMMO, Diş Hekimleri Odası. İnşaat Mühendisleri Odası,  Ziraat Mühendisleri Odası  ve Harita Kadastro Mühendisleri Odası temsilcilerinin mazeretleri nedeniyle katılamadığı toplantıda. süreci izleyebilen kurum temsilcileri bilgi paylaşımında bulundu. Atık toplama. depolama ve yakma,yakmaya bağlı oluşabilecek sağlık sorunlarına ilişkin bilgilerini, diğer katılımcılarla paylaştılar, Kocaeli‘nin çöp sorunu, yaşam alanları; orman alanları ve yaşan makta olan sağlık sorunlar ile çöp depolama ve yakma tesislerinin yaratacağı muhtemel çevre ve sağlık sorunları detaylı olarak ele alindi.

KARARLİLİK VURGUSU

Toplantıda ayrıca, projeye ilişkin kentte duyulan kaygılar ve endişeli yaklaşımlar değerlendirildi. Yapılan bu değerlendirmeler sonucunda kente karşı sorumluluklarını ifade eden katılımcı kuruluşlar, çöp yakma fabrikası ile ilgili olarak son derece duyarlı olduklarını bu konuda duyarlılıklarını sürdüreceklerini, ve kent yaşayanlarının kaygı ve beklentileri ile kentimizin mevcut olan ve gelecek süreçte yaşamımızı tehdit edecek temel sorunları ve gereksinimleri temelinde çalışmalarım birlikte sürdürmeye yönelik kararlılıklarını belirtti.

 

Okunma Sayısı: 218