TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
CUMHURİYETİMİZ DAİM, CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

‘Cumhuriyet düşüncede, bilgide, sağlıkta güçlü ve yüksek karakterli koruyucular ister.’ Mustafa Kemal ATATÜRK

Genel Merkez 29.10.2016 (Son Güncelleme: 29.10.2016 08:39:20)

28 Ekim 1923 gecesi Çankaya`da verdiği akşam yemeğine katılanlara, ‘Efendiler, yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz` diyen Gazi Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı`nda, bütün yoksulluğa rağmen kazanılan bağımsızlık mücadelesinin Cumhuriyet ile taçlandırılacağını ilan ediyordu.

Ulu Önder Atatürk, ‘Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklale sahip olmakla gerçekleştirilebilir. Ne kadar zengin ve bolluk içinde olursa olsun, istiklalden yoksun bir millet, medeni insanlık dünyası karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye layık görülemez` diyerek, emperyalist ülkelerin hayallerine nokta koyuyordu. ‘Bağımsızlık ve özgürlük benim karakterimdir` diyen Atatürk, bir ülkenin bağımsızlığını da, ‘Tam bağımsızlık demek, elbette siyaset, maliye, ekonomi, adalet, askerlik, kültür gibi her alanda tam bağımsızlık ve özgürlük demektir` diye tanımlıyor ve ‘bunların herhangi birinde bağımsızlıktan yoksunluk, ulus ve yurdun gerçek anlamıyla bütün bağımsızlığından yoksunluğu olduğunu` söylüyordu…

Ulu Önder`in Meclis`te otuz altı saat boyunca okuduğu Nutuk`un sonunda,  ‘Saygı değer efendiler, günlerce zamanınızı alan uzun ve ayrıntılı sözlerim, en sonunda tarih olmuş bir dönemin öyküsüdür. Bunda ulusum için ve yarınki çocuklarımız için dikkat ve uyanıklık sağlayabilecek kimi noktaları belirtebildiysem, kendimi mutlu sayacağım. Burada söylediklerimle, ulusal varlığı sona ermiş sayılan büyük bir ulusun bağımsızlığını nasıl kazandığını; bilim ve tekniğin en son ilkelerine dayalı ulusal ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım.

Bugün ulaştığımız sonuç, yüzyıllardan beri yaşanan ulusal yıkımların yarattığı bilincin ve bu sevgili yurdun her köşesini sulayan kanların karşılığıdır. Bu sonucu Türk gençliğine emanet ediyorum…` diyerek bizlere vatanımızı, Cumhuriyetimizi koruma görevini, sorumluluğunu vermiştir.

Biz Çevre Mühendisleri Odası olarak, ‘Bütün dünya bilsin ki, benim için bir yandaşlık vardır: Cumhuriyet yandaşlığı, düşünsel ve toplumsal devrim yandaşlığı. Bu noktada yeni Türkiye topluluğunda, bir bireyi bunun dışında düşünmek istemiyorum` diyen Atatürk ile ona inanların yürüdüğü yoldan yürüyecek, Cumhuriyeti ve devrimlerini korumak için, hukukun ve bilimin ışığında, demokrasi ve laiklik ilkelerinden taviz vermeden sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Ulu Önderimiz Atatürk ve silah arkadaşlarının, akılla, bilimle, demokrasi mücadelesi ile kurduğu bağımsız Türkiye Cumhuriyeti`ne, bizler de sonuna kadar sahip çıkacağız.

Kıymetini her zaman bileceğimiz, bize emanet edilen Cumhuriyetimizin 93. Yılını kutlu olsun…

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 244
Fotoğraf Galerisi