TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
KÖRFEZDE ALG ÇOĞALMASI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ PANELİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK...
Kocaeli Şube 10.06.2016 (Son Güncelleme: 10.06.2016 16:52:10)

TMMOB Çevre Mühendisleri Kocaeli Şubesi olarak 3 Haziran 2016 tarihinde ‘‘Körfez‘ de Alg Çoğalması  ve Çözüm Önerileri‘‘ isimli panelimizi gerçekleştirdik.

İzmit Körfezinde yılın belirli dönemlerinde sıkça görülmeye başlayan alg çoğalmasının nedenleri, çevre ve insan sağlığına etkileri ve çözüm önerilerinin konuşulduğu panelimizin Moderatörlüğünü Sayın Prof. Dr. H. Savaş AYBERK yaptı.

İlk olarak ÇMO Yönetim Kurulu Üyesi - Oşinograf Sait Ağdacı ‘‘İzmit Körfezinde yer alan kıyı yapıları, körfezin oşinografik durumu, körfeze karışan dereler, deşarjlar, gelen gemiler ve atıkları, yasal yetkiler‘‘ hakkında bilgi verdi.

İstanbul Üniversitesi Deniz Blimleri İşletmeciliği Enstitüsü Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Diler EDİGER,  İzmit Körfezi Su Kalitesi Durumu ve geçmişte TÜBİTAK ile yapılmış çalışmanın detaylarının yer aldığı sunumunu gerçekleştirdi. 

Üçüncü panelist olarak Kocaeli Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Halim Aytekin ERGÜL İzmit Körfezi‘ nde Yaşanan Alg Çoğalmalarına Genel Bakış kapsamındai hangi zamanlarda yaşandığı, ne renk olduğu, hangi türlere rastlandığı, İzmit Körfezi‘ nin hangi bölgelerinde görüldüğü, ne kadar sürdüğü konularında sunumunu gerçekleştirdi.

Dördüncü panelistimiz İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Ve İşletmeciliği Enstitüsü Fiziksel Oşinografı ve Deniz Biyolojisi Öğretim üyesi Sayın Yrd. Doç. Dr. Ahsen Yüksekmarmara Denizinde Baskılar ve İzmit Körfezine Etkisi kapsamında Alg patlamaıs nedir, bu durumu etkileyen baskılar ve tekikleyen unsurlar nelerdir, çözüm önerileri hakkında genel bilgiler vererek sunumun gerçekleştirdi. 

Son olarak Kocaeli Üniversitesi Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı Başkanı Sayın Aykan Özdemir Çevre Mühendisliği ve Deniz Kirliliği hakkında genel değerlendirme yaptı.

Panelimiz, aktif geçen bir soru cevap kısmından sonra toplu fotograf çekimiyle sonlandı.

Değerli panelistlerimize ve katılım sağlayan konuklarımıza tek tek teşekkür ederiz.  

 

 

Okunma Sayısı: 68
Fotoğraf Galerisi