TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
“STRATEJİK ÇEVRESEL DEĞERLENDİRME (SÇD)” SÖYLEŞİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK
Ankara Şube 25.02.2016 (Son Güncelleme: 25.02.2016 17:16:29)

Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 9. Dönem "ÇED ve SÇD Mesleki Komisyonu" olarak ilk söyleşimiz, 24.02.2016 tarihinde Şubemiz Eğitim salonunda gerçekleştirilmiştir.

 

Katılımcıların yoğun ilgisi ile gerçekleştirilen söyleşide:

 

·         Stratejik Çevresel Değerlendirme (SÇD) nedir?

·         AB‘de ve Türkiye‘de Yasal Mevzuat

·         SÇD Uygulama Aşamaları

                o Eleme,

                o Kapsamlaştırma,

                o Mevcut Durum Analizi,

                o Etki Değerlendirme,

                o Etki azaltma Önlemleri,

                o Alternatiflerin Değerlendirilmesi,

·         SÇD ve ÇED arasındaki benzerlikler/farklılıklar hakkında bilgi verilmiş; Avrupa Birliği‘nde SÇD mevzuatı, Türkiye‘deki gelişmeler, SÇD‘nin uygulama aşamaları ve planlama süreçlerine getireceği faydaların anlatımı sonrasında Soru ve cevap ile söyleşi tamamlanmıştır. 

 

Meslektaşlarımız; Gonca Kaynak (Çevre Yüksek Mühendisi, Eptisa Mühendislik Ltd.) ve Burcu Aras (Çevre Mühendisi, Eptisa Mühendislik Ltd.) tarafından powerpoint sunumu ile tamamlanan söyleşide katılımcılardan gelen sorular cevaplanmış,  Türkiye için yeni bir kavram olan SÇD hakkında farkındalık yaratılmasına katkıda bulunarak taslak halindeki (2016 yılında çıkması beklenen) SÇD Yönetmeliği için detaylı çalışıldığı ve bu süreçte meslektaşların, yöre halkının, STK‘ların ve daha pek çok paydaşın da görüşlerine önem verildiği dile getirilmiştir.

 

Ankara Şube Yönetim Kurulu olarak seminere katılan arkadaşlarımıza, meslektaşlarımıza ve konuşmacılarımıza teşekkür ederiz.

 

 

ÇMO ANKARA ŞUBESİ 9.DÖNEM YÖNETİM KURU

Okunma Sayısı: 262
Fotoğraf Galerisi