TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
DİREN ARTVİN…

Cerattepe`de maden arama çalışmalarına karşı direnen Artvin halkının yanındayız

Genel Merkez 17.02.2016 (Son Güncelleme: 17.02.2016 15:06:41)

Artvin`de yaklaşık yirmi yıldır devam eden mücadele sonucu, Mahkeme`nin Cengiz Holdingin madencilik faaliyetini durdurmasının ardından 24 Kasım 2014 tarihinde, Başkanımız Baran Bozoğlu, ziyaret ettiği bölgede Artvinlilerle bir araya gelmiş, mahkeme kararını birlikte kutlamıştık.

Aynı gün yapılan basın açıklamasının ardından Yeşil Artvinliler Derneği Başkanı Neşe Karahan  önderliğinde, Artvinlilerle birlikte maden çıkarılmak istenen Kafkasör, Mersivan ve bölgenin tamamında teknik inceleme gezisi yapmış, maden arama izni verilmesi durumunda yok olacak doğal yapıyı yerinde görmüştük.

Çevre Mühendisleri Odası olarak ÇED davasında müdahil olduğumuz Cerattepe`de yapılmak istenen madene karşı süren mücadele sonucu, Mahkeme`nin faaliyeti durdurma kararının yerinde bir karar olduğu konusunda açıklama yapmış, Artvin İli ve halkı için sevincimizi dile getirmiştik.

Ne yazık ki, mahkeme kararına rağmen şirket, faaliyetlerine devam etmek amacında ısrar etmiş ve devletin polisini de işe karırştırarak iş makinalarını bölgeye getirmek istemiştir. İki gündür, tek derdi yaşam alanlarını ve Artvin`in doğal dengesini korumak olan halka ve milletvekillerine karşı yapılanlarını üzüntüyle izliyoruz.

Dünya ölçeğinde önem taşıyan ekolojik öneme sahip milli park ve turizm alanlarının, doğal varlıklarının yok olmaması için mücadele veren Artvinlilerin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyoruz. Ormanları korumak için gece gündüz demeden Cerattepe‘yi bekleyen Artvin halkının direnişine karşı yapılan müdahaleyi şiddetle kınıyor, süreci yakından takip ediyoruz.

Artvin halkı, yaşam alanını koruyan yurttaşlar yalnız değildir…    

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 

Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 264
Fotoğraf Galerisi