TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
GEÇ GELEN ADALET ADALET DEĞİLDİR…

`Zehirli Gemi Kuito için Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi

Genel Merkez 12.11.2015 (Son Güncelleme: 12.11.2015 14:20:44)

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası ve İzmir Barosu olarak, Angola`dan Türkiye`ye, sökülmek üzere getirilen,  içinde radyoaktif atık ve tehlikeli atık bulunan, Kuito adlı tankerin söküm işleminin iptali için açtığımız davada mahkeme, yürütmenin durdurulmasına hükmetti.

İzmir 3. İdare Mahkemesi, Aliağa Gemi söküm bölgesine getirilen geminin sökümü hakkında açılan davada  yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Gem inin ülkemize girmeden önce, Şubat ayı başında yaptığımız açıklamalarda günlük 100 bin varil petrol işleme kapasiteli Kuito adlı tanker hakkında 2013 yılında inceleme yapıldığını ve olması gereken değerlerden 5 kat fazla radyoaktivite tespit edildiğini belirtmiş, ‘Türkiye‘ye girdikten sonra bu tankeri tekrar geri gönderme şansımız olmayacak‘ demiştik. 

Bütün çabalarımıza rağmen ‘zehir gemisi‘nin ülkemize getirilerek sökümüne başlanmasını engelleyememiştik. Bugün, İzmir Barosuyla birlikte açtığımız davaya  İzmir 3. İdare Mahkemesinin  söküm işlemi için yürütmeyi durdurma kararı verdiğini görüyoruz. 

Mahkemenin verdiği karar için diyoruz ki; geç gelen adalet adalet değildir…

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

Okunma Sayısı: 455
Fotoğraf Galerisi