TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ŞUBE BAŞKANIMIZ ÖZCAN ÇOLUK`UNDA AÇIKLAMALARININ YER ALDIĞI 20.07.2015 TARİHLİ HEDEF HALK GAZETESİ `DOLGUYA DAVA` KONULU HABERİ
Samsun Şube 20.07.2015 (Son Güncelleme: 20.07.2015 16:17:12)

Dolgu davalık oluyor

Büyükşehir‘in, Tekkeköy sahiline işadamlarının ‘sanayi tesisleri‘ talebi için yaptığı dolgu yargıya taşınıyor. Şehir planlamacıları, siyasiler ‘dolguyu rant ve peşkeş‘ olarak görüyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz‘ın, Çevre  Çalıştayı‘nda organize sanayi bölgelerindeki sanayicilerin denize yakın olma talebi sonrası başlattığı bin dönümlük denize dolgu çalışması yargıya taşınıyor. Şehir planlamacıları, mimar ve mühendisler ve siyasiler tepkili. 

CHP İl Başkanlığı konuyu ‘sanayicilere peşkeş çekme olarak‘ nitelendirip, dava açma hazırlığında. Deniz dolgusuna sanayi  yapılmasına yasalar izin vermemesine ve yöre halkının da tepkisine rağmen dolguda ısrar eden Büyükşehir, yine ‘mahkemelik bir   projesiyle‘ gündemdeki yerini aldı.

 

MİMARLAR ODASI İNCELEYECEK 

Mimarlar Odası Şube Başkanı İshak Memişoğlu, dolgu alanlarının yapıldıkları alandaki ekolojik dengeye zarar verdiğinin herkes tarafından bilindiğine dikkati çekti. Dolgu alanı yapılarak sanayi tesisi yapmanın gerekli olmadığını söyleyen Memişoğlu, "Projenin gerekçeleri ortaya konmadan dolgu alanları ile kıyı alanları kapatılacak. Kıyıların doldurularak sanayi alanlarına çevrilmesi Çarşamba Ovası açısından sakıncalıdır. Konuyu inceliyoruz. Oluşturulan planların kamu yararı açısından aciliyetini inceleyeceğiz. Daha sonra gerekli itirazlar varsa yasal müracatlar yapılacaktır. Bu tür projelerde üniversitenin ve meslek örgütlerinin görüşlerini ortaya koymak gerekir. Ancak şu aşamada projenin çok fazla etüt edilmeden, bilimsel kuruluşlardan görüşler alınmadan acele bir şekilde yapıldığını görüyoruz" dedi. 

EKOLOJİK DENGE ALT ÜST OLACAK 

Çevre Mühendisleri Odası Şube Başkanı Özcan Çoluk ise, Samsun başta olmak üzere Karadeniz Bölgesi‘ne yapılan dolgu alanları ile halk için gerekli olan doğal hayatın katledildiğini söyledi. Dolgu alanları nedeniyle balıklar başta olmak deniz canlılarının üreme alanlarının yok edildiğini belirten Çoluk, "Üreme alanlarının azalması nedeniyle deniz canlıları  azalmaya başladı. Deniz kenarında yapılacak dolgular, denizdeki bitki ve hayvan topluluklarının geleceğini çok ciddi anlamda tehdit ediyor. Doğal alanları insan baskısından uzak şekilde muhafaza edersek, geleceğimiz olan çocuklarımıza biyolojik çeşitliliği miras bırakmış oluruz. Aksi takdirde çocuklarımıza miras bırakacak bir ekolojik yaşamda kalmayacak" diye konuştu. 

SAMSUNPORT LİMANI KALDIRILMALI 

Mimar ve Şehir Plancısı Embiya Sancak ise kanuna göre kıyılarda liman ve spor tesisleri gibi yapıların yapılabileceğini söyledi. Sancak, "Benim talebim; Samsun‘un geleceği için merkezde bulunan iç liman ve arkasında bulunan Serbest Bölge kentin önünden kaldırılmalı. Doldurularak yapılan fuar alanı ve sahil yolu, Toprak Mahsulleri Ofisi‘nin siloları Samsunport Limanı‘nın liman geri sahası olarak tanımlanıyor. Mevcut Samsunport Limanı yolcu limanı olarak yeniden tasarlanmalıdır. Yapılacak dolgu alanı sanayi limanı projesiyse desteklenmelidir. 1980 Samsun Metropolitan İmar Planı‘nda dolgu yapılacak alan liman geri sahası olarak yer alıyor. Lojistik Köy ile limanın bağlantısı yapılmadığı ve dolgu sahası yapılacak liman geri hizmet sahasına liman eklemediğiniz sürece bu iş doğru olmaz. Devlet Planlama Teşkilatı‘na başvursunlar biz de Samsun güçleri olarak destekçiniz olalım" diye konuştu. 

YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMA YASALDIR 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Mustafa Yurt ise, bin dönümlük alanda dolgu çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Bu alanın lojistik ve liman sahası olacağını açıklayan Yurt, "Dolgu alanı, liman ve geri lojistik bölgesi olarak planlandı. Tekkeköy sanayi bölgesi olduğu için ileride gemilerin yanaşacağı rıhtım alanıda oluturulması planlanıyor. Yapacağımız çalışma, imar planlarına işli zaten. Ayrıca metropol şehir olan Samsun‘da inşaat fazlalıkları olan molozların atılacağı yer de yoktu. Bin dönümlük araziyi Samsun‘a kazandırarak sanayicimiz için bir imkan yaratmış olacağız. ÇED gerektirmeyen projede gerekli izinler alındı. Biz inşaat çalışması yürütmüyoruz, imar planından doğan dolgu alanını oluşturuyoruz. Yaptığımız çalışma yasal bir çalışmadır" diye konuştu.

Zekeriya FIRAT

 

 

Okunma Sayısı: 88
Fotoğraf Galerisi