TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ NEDENİYLE EKOLOJİK YAŞAM DERNEĞİ, BİSİKLETLİLER DERNEĞİ KOCAELİ TEMSİLCİLİĞİ VE ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI KOCAELİ ŞUBESİ OLARAK ORTAK BASIN AÇIKLMASI GERÇEKLEŞTİRDİK.
Kocaeli Şube 05.06.2015 (Son Güncelleme: 18.06.2015 11:47:03)

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

Dünyamız, ne yazık ki bu yıl da ‘5 Haziran Dünya Çevre Günü`ne büyük sorunlarla giriyor. Milyonlarca yıldır üzerindeki canlılar için yaşam kaynağı olan Dünyamız, her geçen gün artan baskılar ve sorunlarla, varlığımızı sürdürmek için bütünüyle bağımlı olduğumuz doğal sistemlerini ve kaynaklarını kaybediyor.

Değişen iklimler, seller, fırtınalar, eriyen buz dağları hafife alınıyor. Hava, toprak ve su kirliliği, erozyon, ormansızlaşma, asit yağmurları, radyasyon, heyelanlar yaşamı korkulu bir rüyaya dönüştürüyor. Doğal varlıklarımız, geri gelmemek üzere yok ediliyor.

Tüm canlıların yaşam kaynağı olan su, toprak ve havanın sadece enerji kaynağı ve para kazanma aracı olarak görülmesini ve ticarileştirilmesini reddediyoruz. Topraklarımızı korumanın sadece ülke sınırlarımızı korumak olmadığına inanıyoruz.Bunu 1. Sınıf tarım arazilerimizi yapılaşmaya, topraklarımızı erozyona ve yine topraklarımızı kimyasallara karşı koruyarak yapmamız gerekmektedir.

Dünyada ve ülkemizde küresel ısınmanın olumsuz etkilerinin son 10-15 yıldan beri artarak devam ettiğini görmekteyiz. İnsanlığa, canlı yaşama ve dünyamıza yararından çok zararı dokunan üretim politikaları ve yöntemleri ile tüketim alışkanlıkları ve anlayışlarının küresel ısınmaya neden olması sorunun özünü oluşturmaktadır.

Sanayileşen ülkeler tarafından yoğun olarak atmosfere salınan karbondioksit gazı başta olmak üzere kloroflourkarbon gazı, metan, azotoksitleri, ozon ve su buharının oluşturduğu sera gazlarının atmosferde neden olduğu sera etkisi sonucunda küresel ısınma meydana gelmektedir.Atmosfere karışan karbondioksitin yüzde 80-85`i fosil yakıt kaynaklıdır(kömür, petrol ve türevleri). Küresel ısınmada da karbondioksit %50 paya sahiptir.

Su, Hava ve Toprak ticari bir mal değildir.Son yıllarda sayısı gittikçe artan HES`ler, Termik Santraller ve yapım aşamalarına gelinen Nükleer Santraller`e birilerinin dur demesi gerekliliği ortadadır. Tüm canlıların yaşamını sürdürebilmek için temiz bir çevrede yaşama hakkı vardır.

Dünya Çevre Günü`nde insana, yaşama, doğaya ve çevreye saygılı ve duyarlı herkesi, ülkemizin eşi benzeri olmayan yeşilini, biyolojik zenginliğini, toprak ve su kaynaklarını, doğal yaşam alanlarını korumaya ve bu uğurda verilen mücadelelere destek vermeye çağırıyoruz.

Seçim heyecanını yaşadığımız bugünlerde, yeni seçilecek milletvekillerimize şimdiden başarılar diliyoruz. Kendilerinden; çevre sorunlarının çözümüne yeni oluşacakları da önlemeye yönelik politikalar üretmelerini bekliyoruz.

Çevre sorunlarının konuşulmadığı günlerde buluşmak dileğiyle, Dünya Çevre Gününü kutlamayı reddediyor, yaşamına saygı duyan herkesi mücadelemize davet ediyoruz.

Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği

Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası

Bisikletliler Derneği Kocaeli Temsilciliği

Okunma Sayısı: 52
Fotoğraf Galerisi