TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
UNUTMA!!! 1 YIL ÖNCE BUGÜN 301 İNSAN ÖLDÜ!!!
Kocaeli Şube 13.05.2015 (Son Güncelleme: 13.05.2015 14:29:57)

Basına ve Kamuoyuna,

Bundan tam bir yıl önce, 13 Mayıs 2014‘te Alp Gürkan‘ın sahibi olduğu Soma Holding‘e bağlı Soma Kömür İşletmeleri Anonim Şirketi‘nde akşam saatlerinde çıkan yangında 301 işçi yaşamını yitirdi, 162‘si yaralandı.

Facia, Türkiye tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçti. Yaşam odası yoktu, iş güvenliği eksikti. Ülkenin bütün maden ocaklarının birer Soma olduğunu, madenlerin adeta tabutluk olduğunu, madenlerde taşeronlar ile sarı sendikanın kol kola girerek işçi sınıfını esir aldığını da öğrenmiş olduk.

Ölümlerin sorumlusu taşeronlaştırma ve özelleştirme politikalarıdır. Kar hırsı ile sektörü büyütmek adına uygulanan politikalar insanı bu sürecin en önemsiz halkasına indirgemiştir.

İş sağlığı güvenliği uzmanlığı tıpkı biz Çevre Mühendislerinin özel sektörde yasa (devlet) ve patron arasına sıkıştırılmış bir meslek grubu olmuş yasal yükümlülüklerde günah keçisi olarak belirlenmiştir, sorumluluk İsg uzmanlarına yüklenerek  esas  problem hiç bir zaman aşılamamıştır.

Denetim eksikliği ve yapılan denetimlerin yapıcı olmayışı tabir yerinde ise problemin pas pas altına süpürülmesi uygulamaların samimiyetsizliğini ortaya koymuştur.

Madencilik yüzyıllık bir çalışma alanı olmasına rağmen geldiğimiz milenyum çağında yaşadığımız (alınacak önlemlerin risklerin çok iyi biliniyor olmasına rağmen) bu facia (toplu katliam) üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen ne yasal düzenlemelerde hatırı sayılır bir düzenleme olmuş, ne ölen işçi ailelerine verilen vaatler yerine getirilmiş ne de sorumlular hak ettiği cezayı almıştır.

Önümüzde böylesi, bir örnek varken, henüz bir çok soru işaretleri varken yapılacak olan nükleer santral elbette ki hem meslektaşlarımızı hem kurumumuzu fazlasıyla endişelendirmekte ve olacakları düşündükçe verilen karar üzerinde ısrarcı olunması bizleri öfkelendirmektedir.

Sözün bittiği bir yerdeyiz... Ölenlerin acısını en derin bir şekilde yaşadığımızı kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz... Böylesine bir acıyı tarif etmenin imkansız olduğunu biliyoruz...

Bu katliamdan ders çıkarılması gerektiği ve bu nedenle  kim olursa olsun Siyasi, mülki, idari ve teknik sorumluların hesap vermesi gerektiğini düşünüyoruz....

KOCAELİ ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULU

Okunma Sayısı: 48
Fotoğraf Galerisi